ساخت تابلو برق سه فاز

ساخت تابلو برق سه فاز

نحوه ی ساخت تابلو برق 3فاز:

تابلو برق سه فاز چیست:

در این مقاله می خواهیم در رابطه با ساخت تابلو برق 3 فاز، صحبت نماییم. اما بهتر است که قبل از شروع کمی با تابلو برق سه فاز، آشنا شویم. تابلو برق 3 فاز در واقع یک محفظه یا چهار چوب می باشد که در آن از تجهیزات الکتریکی برای ایجاد عملکرد کمک گرفته اند. تجهیزات الکتریکی به کار رفته در تابلو برق 3 فاز می تواند کمپرسور، شیر های برقی و غیره باشد. برای ساخت تابلو برق 3 فاز باید در چند زمینه مهارت های لازم را داشته باشیم. از جمله ی این زمینه ها به شرح زیر می باشد:

آشنایی با اصول کلی و استاندارد های مربوطه به تابلو برق 3 فاز و محفظه های الکتریکی مانند درجه بندی جدا سازی کردن محفظه ها از هم، مقابله نمودن با عامل های جو، درجه ی حفاظت از آی پی و غیره می باشد.

آشنایی با اصول ضروری و تخصصی در مورد تابلو برق 3 فاز و آشنایی با واحد هایی چون ولتاژ برای جریان و غیره

آشنایی با قطعات الکتریکی و نحوه ی عملکرد آن ها و انتخاب صحیح آن ها

آشنایی با محاسبه های الکتریکی و تاسیسات

آشنایی با مدار هایی نظیر مدار فرمان، مدار کنترل، مدار لاجیک و غیره.

برای آشنایی با مباحث گفته شده در بالا و در رابطه با ساخت تابلو برق 3 فاز، باید دوره های آموزشی را بگذرانید. برای مثال آموزش دیدن علم ارگونومی در ساخت تابلو برق 3 فاز بسیار مهم و موثر است.

تابلو برق

تابلو برق سه فازتا

 

انواع تابلو برق سه فاز:

تابلو برق 3 فاز، دارای انواع مختلفی می باشد. ساخت تابلو برق 3 فاز از هر نوع می تواند متفاوت باشد و لی همگی از یک اصول کلی پیروی می نمایند. از جمله انواع تابلو برق 3 فاز می توان به تابلو برق 3 فاز ایستاده، تابلو برق 3 فاز دیواری، تابلو برق 3 فاز میزی، تابلو برق 3 فاز رک و غیره اشاره نمود. کاربرد هر کدام از تابلو برق های 3 فاز متفاوت می باشد. تابلو برق 3 فاز دارای انواعی دیگری به نام های تابلو برق 3 فاز ایستاده قابل دسترس، تابلو برق 3 فاز سلولی، تابلو برق 3 فاز تمام بسته دیواری می باشد که هر کدام از این انواع دارای زیر مجموعه هایی با نام فرعی، اصلی و نیمه اصلی می باشد.

مواردی که اگر در ساخت تابلو برق سه فاز اعمال شود موجب افزایش ماندگاری آن می شود:

در ساخت تابلو برق 3 فاز اگر بتوانیم یک سری اصول را رعایت نماییم. به افزایش طول عمر تابلو برق 3 فاز کمک بسزایی نموده ایم. این موارد به شرح زیر می باشد:

اعمال سیم ارت در ساخت تابلو برق سه فاز و تعبیه ی آن به رنگ سبز

قرار دادن سیم های 3 فاز با ترتیب رنگ زرد، قرمز و آبی و قرار دادن سیم نول به رنگ سیاه در ساخت تابلو برق 3 فاز

قرار دادن کلید گردان برای روشن و خاموش کردن تابلو برق 3 فاز

طراحی دو نقشه ی رایزر دیاگرام و نقشه ی داخلی در ساخت تابلو برق 3 فاز

رعایت و نکات اصول ایمنی و امنیتی در ساخت تابلو برق 3 فاز

رنگ آمیزی شین ها با رنگ نسوز

اعمال کلید ورودی جداگانه و گردان و استفاده از فیوز فشنگی در ساخت تابلو برق 3 فاز

استفاده از سیم مسی در سیم کشی داخلی در ساخت تابلو برق 3 فاز

محاسبه نمودن کابل به واسطه ی سطح مقطع

و غیره.

 

اجزای به کار رفته در ساخت تابلو برق 3 فاز:

در ساخت تابلو برق سه فاز، از قطعات و تجهیزات خاصی استفاده می نمایند. با توجه به انواع تابلو برق 3 فاز این قطعات می تواند متغیر باشد. از جمله مهم ترین اجزای به کار رفته شده در تابلو برق 3 فاز به شرح زیر می باشد:

تجهیزات الکتریکی: شامل قطعات به کار رفته شده در مدار الکتریکی می باشد. این قطعات به نام های کنتاکتور، بی متال، رله ها، کلید ها، تجهیزات اندازه گیری، ترانس جریان، بدنه، ارتباطات و غیره می باشد. هر کدام از این قطعات دارای وظایف مشخص و دقیقی می باشند.

پیشنهاد ما به شما مقاله ساخت تابلو برق است.

 

تابلو برق

ساخت اتاق تابلو برق

مراحل ساخت تابلو برق 3 فاز:

مرحله ی اول فنی و استاندارد ها: در این مرحله باید تمام استاندارد های بین المللی را در نظر گرفته و طبق مندرجات نشریه ی 110 که توسط سازمان برنامه و بودجه شرح داده شده است عمل می نماییم. این مرحله در شرکت های تولید کننده به قسمت های زیر تقسیم می شود:

مطالعه نمودن اسناد معتبر، نقشه های و اطلاعات

بررسی کردن نقشه و مشخصات تجهیزات به کار رفته در ساخت تابلو برق 3 فاز به صورت کاملا دقیق

مذاکره و مشورت با کارفرما و عقد قرارداد

تطبیق دادن نقشه ها با خواسته ی کار فرما

مرحله ی دوم تهیه کردن نقشه: به طور کلی دو نقشه برای ساخت تابلو برق سه فاز می توانیم طراحی نماییم که با نام های نقشه ی ایزو متریک و نقشه ی جانمایی می باشد. نقشه ی ایزومتریک همان نقشه ی مدار های قدرت و مدار های فرمان است که از طریق شماره گذاری ترمینال ها صورت می گیرد. نقشه ی جانمایی هم نقشه ی اجرایی با همراه داشتن لیست تجهیزات و قطعات الکتریکی می باشد.

ساخت تابلو برق

مرحله ی سوم ساخت تابلو برق 3 فاز آشنایی با ساختمان تابلو برق 3 فاز می باشد. تمامی تابلو ها و انواع آن از ورق روغنی و ضخیم ساخته شده اند. بدنه ی این تابلو ها از دو قسمت شاسی و بدنی تشکیل شده است که به وسیله ی پیچ و مهره ساخته می شود. اجزای زیادی در ساخت تابلو برق 3 فاز شرکت دارند که باید با آن آشنا باشیم. ذکر تمام اجزا در حوصله ی این مقاله نمی گنجد.

مرحله ی چهارم رنگ کاری تابلو برق 3 فاز: این مرحله خود به تنهایی به چند مرحله ی جزئی تقسیم می شود که به نام های چربی زدایی، زنگ زدایی، فسفاته کاری، رنگ کاری می باشند.

 

تابلو برق

ساخت تابلو برق 3 فاز:

همان طور که در بالا ذکر شد، ساخت تابلو برق 3 فاز در مرحله ی چهارم به مراحل جزئی دیگری تقسیم می شود که در این مرحله ها یک سری اعمال انجام می شود. شرح این مراحل به صورت زیر می باشد:

چربی زدایی: گریس، چربی، روغن و غیره که باعث عدم نفوذ آب به سطح می شوند به طریقه های زیر از بین خواهند رفت:

به صورت گرم با محلول بازی مانند محلول های کربنات سدیم و هیدروکسید

به صورت سرد با محلول خنثی مانند پرکلراتیلین، تری کلراتیلین، بنزین و نفت

به طریق الکتریکی و به واسطه ی روش اولتراسونیک، آند و کاتد

زنگ زدایی: زنگ زدایی به سه روش زنگ زدایی با سمباده، زنگ زدایی با برس سیمی و زنگ زدایی به روش شیمیایی در ساخت تابلو برق سه فاز، صورت می گیرد.

 


آرین پرتو

منبع :

electrical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *