تابلو برق چیست؟

با گسترش تکنولوژی و نیاز روزافزون بشر به انواع انرژی های طبیعی از جمله انرژی الکتریکی برق، موجب شده اختراعات جدیدی در زمینه ی حفاظت منابع طبیعی، کاهش مصارف انرژ ی های الکتریکی و انرژی های مشابه آن و همچنین حفاظت از امکانات و تجهیزات صنعتی، مسکونی و اداری، توسط بشر ابداع و به کار برده شوند. از جمله مهم ترین این اختراعات در زمینه ی کنترل، حفاظت و مدیریت مصرف جریان های الکتریکی و انرژی برق در مصارف مختلف صنعتی و غیر صنعتی طراحی و ساخت تابلو برق می باشد. تابلو برق از جمله پیشرفته ترین اختراعات بشر در زمینه ی کنترل و مدیریت مصرف انرژی برق به شمار می رود و در انواع مدل ها طراحی شده و در مصارف صنعتی و غیر صنعتی به کار برده می شود.

ساخت تابلو برق

شاید شما جعبه های بزرگی که دارای نشان بزرگ خطر هستند را در محیط گوناگون داخلی و خارجی ساختمان ها دیده باشید، این محفظه های بزرگ فلزی که به منظور نصب و سیستم بندی تجهیزات الکترونیکی، کنترلی و حفاظتی در داخل یا خارج ساختمان های صنعتی، مسکونی و اداری ممکن است نصب شوند، تابلو برق نامیده می شوند. هر تابلو برق از اجزاء و تجهیزات متنوعی ساخته شده که براساس اجزای ساختاری، ظاهری وحتی نحوه ی نصب این تابلو در محیط، می توان انواع گوناگونی را برای تابلو های برق تعریف کرد و آن ها را دسته بندی نمود.

ساخت تابلو برق چنج آور

 

همچنین لازم است بگوییم که اگر انواع تابلوهای برق از تمام جهات ساختاری و ظاهری با یکدیگر تمایز داشته باشند، از نظر عملکرد و کاربرد در سیستم ها و مدارهای الکترونیکی بسیار مشابه و یکسان عمل می کنند. به منظور شناخت عملکرد و کاربرد تابلو برق در انواع سیستم ها و مدارهای الکترونیک، در ادامه ی مقاله به معرفی مراحل طراحی و ساخت تابلو برق ها و تجهیزات به کار رفته در آن ها خواهیم پرداخت. همچنین در زمینه ی معرفی و شناخت انواع تابلو برق، به چگونگی دسته بندی های این تابلو اشاره خواهیم کرد.

ساخت تابلو برق ریتال

تابلو برق

معرفی استانداردهای تابلو برق

همانطور که گفته شد تابلو برق یک محفظه فلزی است که در ابعاد متنوع و متناسب با نیاز سیستم ها و مدارهای مختلف الکترونیک تولید می شوند و عموما از تابلو برق در جهت نصب و سیستم بندی تجهیزات الکتریکی، کنترلی و حفاظتی در مصارف صنعتی و غیر صنعتی استفاده می شود. همچنین از تابلو برق می توان در جهت پیش گیری از ورود شوک های الکتریکی به تجهیزات و سیستم های الکترونیکی کاربران و نیز حفاظت تجهیزات کاربران در برابر عوامل محیطی مختلف استفاده کرد.

ساخت تابلو برق دیزل ژنراتور

کشورهای عضو کمیسیون الکتروتکنیکی بین المللی و همچنین انجمن ملی تولیدکنندگان برقی در آمریکا استانداردهایی را به منظور ارتقاء سیستم ایمنی، امنیتی و کنترل کیفیت تابلوهای برق معرفی کرده اند تا کارخانه ها و صنایع مختلف تولیدکنندگان قطعات الکترونیک، مراحل ساخت و طراحی تابلو برق تولیدی خود را مطابق با این استانداردها به انجام برسانند. در واقع با استفاده از این استانداردهای معرفی شده مراحل ساخت و طراحی تابلو برق در کارخانه ها و کارگاه های تولید کننده قطعات الکترونیک، به صورت کاملا استاندارد و اصولی انجام خواهد شد و دیگر نگرانی در زمینه ی طراحی و کیفیت تجهیزات به کار رفته در ساخت تابلو برق ها نخواهیم داشت.

ساخت تابلو برق

استاندارد آی ئی سی 60529 از جمله استانداردهایی است که توسط کشورهای عضو کمیسیون الکتروتکنیکی بین المللی صادر می شود و عموما از این استاندارد برای درجه بندی میزان مقاومت تابلو برق ها در برابر عوامل خارجی استفاده می کنند. همچنین انجمن ملی تولیدکنندگان برق کشور آمریکا استانداردهای مختلفی را در زمینه ی سطح مقاومت تابلوها در برابر خوردگی، میزان حفاظت در برابر بارندگی و فرورفتن در زیر آب ارائه می دهند و در نتیجه کارخانه های صاحب نشان این استانداردها به عنوان تولیدکنندگان معتبر در زمینه ی قطعات الکترونیک و انواع تابلوهای برق شناخته می شوند.

علاوه بر استانداردهای بین المللی سازمان های استاندارد ملی در هر کشور نیز استانداردها و گواهینامه های مختلفی را در زمینه ی مقاومت، کیفیت و درجه حفاظت تابلوهای برق معرفی می کنند. بنابراین در زمان خرید و استفاده از انواع تابلو برق باید مجوزها و گواهینامه های استاندارد درج شده بر تابلو برق بررسی شوند. همچنین می توان در این زمینه مجوزها و گواهینامه های استاندارد کارخانه های تولیدکننده قطعات الکترونیک را بررسی نمود تا به یک خرید مطمئن و رضایتمند دست یافت.

ساخت تابلو برق

تابلو برق

مراحل طراحی و ساخت تابلو برق

به منظور رعایت استانداردها و طراحی و ساخت تابلو برق به شکل کاملا اصولی و تکنیکال، بهتر از قبل از ساخت و طراحی این تابلوها با مراحل ساخت و طراحی و ترتیب اجرای این مراحل به خوبی آشنا بود. به همین منظور در این قسمت از مقاله قصد داریم مراحل طراحی و ساخت تابلو برق را به ترتیب اجرای آن ها در کارگاه ها و کارخانه های تولید کننده قطعات الکترونیک، بررسی کنیم.

 1. طراحی نقشه تابلو برق و نقشه جانمایی تجهیزات: قبل از شروع هر گونه عملیات ساخت تابلوهای برق، لازم است یک نسبت به طراحی یک نقشه کلی از چگونگی قرار گرفتن تجهیزات داخل تابلو برق اقدام شود. به همین منظور مهندسین و کارشناسان الکترونیک قبل از هر گونه اقدامی یک نقشه مطابق با استانداردهای مباحث الکترونیک طراحی می کنند و سپس سایر مراحل ساخت تابلو برق مطابق با این نقشه ی طراحی شده، انجام خواهد شد.
 2. فلزکاری و جوشکاری: در این مرحله از ابزارهای مختلف و سنگین فلزی همچون گیوتین برش، پانچ های بتنی 12 و 8 تنی، خم 40 تنی از نوع دیجیتالی، خم دستی، دستگاه مته کاری، دستگاه سه کاره برش، دستگاه جوش A250 و سنگ فرز به منظور برش قطعات استفاده می شود. در واقع در این مرحله با استفاده از این ابزار، قطعات مورد نیاز ساخت تابلو برق، مطابق با اندازه های مشخص شده روی نقشه، برش داده می شوند.

به طور کلی سه مرحله در زمینه ی برش قطعات تابلوهای برق وجود دارد، در واقع بخش های پانچ، خم کاری و مته کاری که در کارخانه ها و کارگاه های تولید قطعات الکترونیک وجود دارند، به همین منظور استفاده می شوند. بسته به فرم و نیاز قطعات ممکن است قطعات به هر سه بخش برش کاری کارخانه یا کارگاه منتقل شوند و گاهی ممکن است برشکاری قطعات تابلو برق تنها در یکی از این سه بخش انجام شود و نیازی به سایر بخش ها نداشته باشیم.

در ادامه ی این مرحله پس از آنکه فرآیند برشکاری قطعات مطابق با اندازه های تعیین شده و استاندارد انجام شد، قطعات تابلوهای برق را به بخش جوشکاری منتقل می کنند تا قطعات ورودی مطابق با طراحی های از قبل مشخص شده، جوشکاری شوند. همچنین در صورت به وجود آمدن هر گونه خال جوش در سطح خارجی قطعات از سنگ فرز برای یکنواخت ساختن سطوح آن ها استفاده می شود.

ساخت تابلو برق طرح ریتال

 1. رنگ کاری: قطعات ساخته شده در مرحله فلزکاری و جوشکاری، پس از آنکه توسط سنگ فرز سطح صاف و صیقلی به خود گرفتند، وارد مرحله ی رنگ کاری می شوند. در این مرحله از رنگ های ساده برای تابلو برق محیط های باز و از رنگ های چرمی برای تابلو برق محیط های بسته استفاده می شود. فرآیند رنگ کاری به صورت الکترواستاتیک یا همان رنگ آمیزی پودری انجام می شود.
 2. بنابراین در این مرحله پودر رنگ را داخل دستگاه رنگ پاش می ریزند و سپس دستگاه را به وسیله ولتاژ 20 kv باردار می کنند. پس از آنکه بدنه تابلو برق به زمین متصل شد، عملیات رنگ پاشی توسط دستگاه رنگ پاش آغاز می شود.
 3. مونتاژ بدنه تابلو برق و اسکلت داخلی: در این مرحله پس از تکمیل فرآیند رنگ کاری قطعات، با توجه به طراحی های انجام شده روی نقشه، قطعات را در مکان های مشخص شده ی داخل تابلو برق قرار می دهند تا آن ها را به یکدیگر متصل کنند.

همچنین گاهی ممکن است عملیات پانچ زنی در مرحله فلزکاری به درستی و یا به طور کامل انجام نشود؛ بنابراین برخی از سوراخ کاری های تابلو برق را می توان در این مرحله به انجام رساند.

ساخت تابلو برق

 1. مونتاژ الکتریکی: پس از اتمام مونتاژ بدنه و اسکلت داخلی تابلو برق، به مرحله مونتاژ الکتریکی تابلو می رسیم. در این مرحله کلیه ی ابزار الکترونیکی از جمله رله، فتوسل، لامپ ها، شینه ها، فیوز، کنتاکتور، کلیدها و پریزها بر روی اسکلت داخل تابلو برق نصب می شوند. همچنین در این مرحله می توان اسکلت داخلی تابلو برق را روی پایه های داخلی آن نصب کرد.

در ارتباط با نصب شینه ها داخل تابلو برق لازم است بگوییم که این شینه ها به صورت کلاف هستند و در بخش برش کاری مطابق با اندازه های مشخص شده توسط برش شمش بریده و یا خم و سوراخ می شوند.

 1. کنترل تابلو برق: پس از آنکه تمام مراحل ساخت و طراحی تابلو برق به درستی انجام و به پایان رسید، لازم است که تابلو برق تولید شده توسط تکنسین ها و کارشناسان الکترونیک، از نظر عملکرد در مدار و یا سیستم بررسی و تست شود تا در صورت عملکرد صحیح و بدون نقص تابلو برق، آن را به انبار نگهداری و یا فروش منتقل کنند.

نقشه شماتیک از جانمایی تجهیزات تابلو برق

تجهیزات نصب شده و اجزاء تشکیل دهنده ی تابلو برق

به طور کلی هر تابلو برق از سوئیچ ها، انواع دستگاه های محافظ و کنترل کننده مانند تراسفورماتورهای پتانسیل و جریان، رله ها، فیوزها، قطعات جداکننده مدار، قطعات کنترلی و دستگاه های الکترونیکی ساخته می شود.

قطعات و تجهیزات مختلف به کار رفته در تابلوهای برق هر کدام عملکرد و وظیفه ی خاصی را در مدار تابلو بر عهده دارند و عملکرد کلی آن ها در شرایط هماهنگ و استاندارد منجر به کنترل جریان الکتریکی و همچنین کاهش انرژی برق مصرف شده توسط کاربران، می شود. بنابراین به منظور شناخت بهتر تجهیزات به کار رفته در تابلو برق ها و چگونگی عملکرد آن ها در سیستم چند مورد مهم از این تجهیزات را معرفی می کنیم:

 • کلیدهای برق: از کلیدهای برق به منظور کنترل و هدایت جریان در مدار الکتریکی استفاده می شود. در واقع با استفاده از این تجهیزات می توان جریان را در مدار قطع و وصل نمود. کلیدهای برق عموما به چند دسته طبقه بندی می شوند که می توان در این زمینه به سوئیچ های جریان هوا و سوئیچ های روغنی اشاره کرد.
 • فیوز: فیوزها بخش کوچکی از سیستم تابلو برق را شامل می شوند و عموما به شکل یک نوار یا سیم بسیار باریک کاربرد دارند. از فیوزها به منظور حفاظت مدار در مقابل جریان های الکتریکی استفاده می شود؛ زیرا فیوزها زمانی که جریان الکتریکی با سطح ولتاژ بالا یا بیش از اندازه از مدار عبور می کند، ذوب می شوند و در نتیجه ی این امر، از بروز حوادث نا مترقبه و خطرناک جلوگیری می نمایند.
 • قطع کننده های مدار: یک قطع کننده مدار وسیله ای است که می تواند مدار را در تمام شرایط قطع و وصل کند، به همین دلیل از ابزارهای قطع کننده مدار برای کنترل سیستم قطع و اتصال تابلوهای برق استفاده می شود.
 • رله ها: رله ها عموما مانند یک سیستم کنترلی هوشمند عمل می کنند؛ زیرا آن ها در صورت مشاهده ی هر گونه خطا، اطلاعات دریافتی خود را به قطع کننده های مدار می فرستند تا از بروز حوادث گوناگون و خطر آفرین جلوگیری نمایند.

انواع رله های قابل استفاده در تابلو برق

تابلو برق

تابلو برق داخل ساختمان

تابلو برق هایی که داخل ساختمان ها نصب می شوند، براساس کاربردی که در ساختمان دارند، به طور کلی به سه دسته ی اصلی تقسیم بندی می شوند. تابلوی تقسیم واحد (جعبه فیوزها)، تابلوی عمومی (مشاعات) و تابلوی اصلی (تابلوی کنتور)، سه دسته ی اصلی و مهم تابلو برق داخل ساختمان را تشکیل می دهند. این تابلو برق ها هر کدام به تفکیک و کاملا جداگانه در داخل ساختمان های مسکونی، اداری و یا صنعتی نصب می شوند و وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند.

 • تابلوی تقسیم واحد (جعبه فیوزها): این تابلوها به عنوان جایگزین تابلوهای جعبه تقسیم پراکنده در ساختمان های قدیمی به کار برده می شوند و عموما به عنوان یک منبع تغذیه مهم در مدارهای روشنایی و پریزهای واحدهای مسکونی شناخته می شوند. این تابلوها معمولا در ورودی ساختمان ها و یا آشپزخانه های واحدهای مسکونی و تجاری نصب می شوند و با نماد DP موقعیت نصب این تابلوها را روی نقشه های برق ساختمانی مشخص می کنند.

همچنین برای استفاده از این تابلو برق در واحدهای مختلف ساختمانی، لازم است که سامانه های جریان ضعیف، سیم کشی ها، پریزهای برق و تغذیه های روشنایی ها به شکل کاملا مجزا از هم نصب و اجرا شوند؛ بنابراین با این روش در صورت بروز هر گونه خطا در یکی از بخش های ساختمان، تنها همان بخش از مدار خارج می شود و سایر بخش های ساختمان از هرگونه خطا و آسیب ایمن خواهند بود.

 • تابلوهای عمومی (مشاعات): این تابلوها معمولا در مکان های عمومی ساختمان های چند طبقه مانند راه پله ها، پارکینگ، بام و حیاط ساختمان ها نصب می شوند تا برق مکان های عمومی ساختمان ها را فراهم کنند. همچنین به منظور دسترسی عمومی افراد به این تابلو برق، معمولا آن ها را در پیلوت یا طبقه های هم کف ساختمان ها نصب می کنند و معمولا موقعیت نصب این تابلو برق را با علامت GP روی نقشه ی ساختمان نشان می دهند.

از جمله کاربردهای مهم این نوع از تابلوهای برق، می توان به کاربرد آن ها به عنوان یک منبع تغذیه ی مهم در سیستم های آنتن مرکزی، اعلام حریق، موتورخانه ها و آسانسور اشاره کرد.

 • تابلوی اصلی (کنتور): این تابلو برق در جهت تامین برق واحدهای مختلف یک ساختمان و فضاهای مشترک آن کاربرد دارد و معمولا در قسمت ورودی ساختمان ها نصب می شود. همچنین موقعیت نصب این تابلوها بر روی نقشه ی ساختمان با علامت MDP مشخص می شود.

کلید فیوز تابلوهای اصلی از نوع قابل قطع زیر بار می باشد و معمولا کابل اصلی از قسمت پایینی تابلو وارد کلید فیوز می شود.

همچنین تابلو برق ساختمان را می توان به سه دسته ی کلی به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

 1. قسمت ورودی
 2. قسمت کنتورها
 3. قسمت خروجی

تابلو برق کنتوری یا اصلی

طبقه بندی تابلو برق از نظر سطح ولتاژ

کارشناسان و تکنسین های بخش الکترونیک تابلو برق ها را بر اساس سطح ولتاژ به سه دسته کلی طبقه بندی می کنند:

 • تابلو برق ولتاژ پایین یا فشار ضعیف: تابلو برق الکتریکی با حداکثر ولتاژ 1 کیلو ولت به عنوان تابلو برق فشار ضعیف و یا تابلو برق با ولتاژ پایین شناخته می شود. عموما از تابلو برق فشار ضعیف به منظور حفاظت سیستم ها و مدارهای ولتاژ پایین استفاده می کنند. در ساختمان این تابلوها از قطعات و تجهیزات متنوعی همچون قطع کننده های مدار ولتاژ پایین، قطع کننده های مدار زمین، جدا کننده های الکتریکی قطع بار وکلیدها استفاده می شود. همچنین تابلو برق فشار ضعیف را می توان بر اساس کاربرد در سیستم های مختلف به صورت زیر طبقه بندی کرد:
 1. از تابلو برق فشار ضعیف اغلب در ساخت و تولید تابلوهای فرمان موتوری استفاده می کنند.
 2. اغلب برای ساخت و تولید تابلوهای توزیع صنعتی از تابلوهای فشار ضعیف استفاده می شود و معمولا این تابلوها در جهت توزیع جریان الکتریکی در یک واحد صنعتی کاربرد دارند.
 3. یکی از مهم ترین کاربردهای تابلو برق های بانک خازنی اصلاح ضریب توان کارگاه ها می باشد که معمولا در ساختمان تابلوهای بانک خازنی از تابلو برق فشار ضعیف استفاده می شود.
 4. تابلوهای توزیع مسکونی به منظور توزیع جریان های الکتریکی در یک واحد مسکونی استفاده می شوند و معمولا برای ساخت این تابلوها از تابلو برق های فشار ضعیف استفاده می شود.
 5. در ساختمان تابلوهای کنترل صنعتی و یا تابلوهای PLC از یک تابلو برق فشار ضعیف استفاده می شود و این تابلوهای هوشمند معمولا در جهت کنترل اتوماتیک فرآیندهای صنعتی کاربرد دارند.

تابلو برق فشار ضعیف

 • تابلو برق ولتاژ متوسط یا فشار متوسط: این تابلو برق ها با ولتاژ 3 تا 36 کیلو ولت و با نشان اختصاری MV شناخته می شوند. از جمله مهم ترین کاربردهای این تابلو برق می توان به کنترل جریان الکتریکی مدار در شرایط خطا اشاره کرد. این تابلو برق در زمان مشاهده ی هرگونه خطا به سرعت جریان الکتریکی را در مدار قطع می کند تا با کنترل جریان از بروز مشکلات و خسارت های مختلف وارد بر سیستم ها جلوگیری نماید.

همچنین از تابلو برق فشار متوسط در موارد مختلفی مثل روشن و خاموش کردن معمولی جریان برق، قطع جریان اتصال کوتاه، سوئیچینگ جریان های خازنی و سوئیچینگ جریان های قیاسی می توان استفاده کرد.

 • تابلو برق ولتاژ بالا یا فشار قوی: برای حفاظت از سیستم هایی که با ولتاژهای بالای 36 کیلو ولت کار می کنند، از تابلو برق های فشار قوی یا ولتاژ بالا استفاده می شود؛ زیرا در ساختمان تابلو برق های فشار قوی از قطع کننده های مدار ولتاژ بالا استفاده شده است تا این تابلوها با کنترل شدت جریان تولید شده توسط عملیات سوئیچینگ در مدارهای الکتریکی، از سیستم ها و تجهیزات کاربران محافظت نمایند.

در واقع با توجه به آنکه سطح ولتاژ مدارها بر شدت جریان های تولید شده توسط عملیات سوئیچینگ موثر می باشد، لذا لازم است سیستمی به منظور کنترل جریان الکتریکی در مدارهای ولتاژ بالا تعبیه شوند تا با عملکردی خاص و منحصر به فرد شرایط ایمنی را برای تجهیزات و کاربران آن ها فراهم آورند. به همین منظور از تابلو برق های فشار قوی یا تابلو برق های HV در جهت کنترل جریان سیستم های ولتاژ بالا استفاده می شود.

 

ساخت تابلو برق ریتال

 

انواع تابلو برق به لحاظ ساختار و نحوه نصب در محیط های مختلف

همانطور که گفته شد تابلو برق از جمله تجهیزات الکترونیکی است که امروزه در جهت کنترل، محافظت و نظارت بر عملکرد تجهیزات و مدارهای الکتریکی به کار برده می شود. همچنین در قسمت های قبل این مقاله انواع تابلو برق را از نظر سطح ولتاژ و کاربرد در داخل ساختمان های مختلف بررسی کردیم. اکنون قصد داریم انواع تابلو برق را براساس شکل ساختار ظاهری و چگونگی نصب در محیط های مختلف اداری، مسکونی و صنعتی بررسی کنیم.

تابلو برق ها از نظر ساختار ظاهری و نحوه ی نصب در محیط های مختلف ساختمان ها به دو دسته ی تابلوهای ایستاده و دیواری تقسیم بندی می شوند. همچنین می توان انواع تابلو برق ها را براساس طراحی های ظاهری و کاربردیشان به سه دسته ی تابلوهای فیکس، کشویی و مدولار تقسیم بندی کرد.

  1. تابلوهای فیکس: این تابلوها از نوع تابلوهای دیواری و ایستاده می باشند و معمولا در شکل های مختلفی طراحی می شوند. بر روی تابلوهای فیکس می توان تجهیزات مختلفی مانند تجهیزات کنترلی، حفاظتی و اطلاعاتی-مخابراتی را نصب کرد.
  2. تابلوهای کشویی: این تابلوها به صورت کشویی طراحی می شوند و در شرکت های بزرگ کاربرد دارند. از مزیت های مهم این تابلوها می توان به دسترسی سریع و آسان کاربران به تمام بخش های کنترل موتور و مرکز قدرت اشاره کرد. همچنین این تابلوها از قیمت بالاتری نسبت به سایر تابلو برق ها برخوردارند.
  3. تابلوهای مدولار: این تابلو برق در واقع نوع پیشرفته ی تابلو برق های فیکس-ایستاده می باشد و معمولا به صورت صفحه ای طراحی می شود. همچنین دسترسی به بخش های کابلی تابلو برق های مدولار اغلب به دو صورت دسترسی از جلو و دسترسی از پشت انجام می شود.

تابلو برق کشویی

خدمات گروه آرین پرتو در زمینه ی خرید، تعمیر و نگه داری انواع تابلو برق

همانطور که گفته شد تابلو برق یکی از جدیدترین اختراعات و تجهیزات ابداع شده توسط بشر است که امروزه از آن در مراکز صنعتی و غیر صنعتی به منظور حفظ و کنترل انرژی الکتریکی برق استفاده می شود. تابلو برق معمولا در محیط های داخلی و خارجی ساختمان های صنعتی، اداری و مسکونی نصب شده و با عملکرد منحصر به فرد خود در زمینه ی نظارت، کنترل و حفاظت از جریان های الکتریکی در مدارها و تجهیزات مورد استفاده کاربران، از بروز مشکلات و حوادث نامترقبه جلوگیری می کنند و شرایط ایمنی را برای کاربران فراهم می آورند.

بنابراین می توان گفت استفاده از انواع تابلو برق در مراکز کوچک و بزرگ صنعتی و غیر صنعتی، یک امر مهم و حیاتی در حفظ مراکز و کنترل مصرف انرژی برق می باشد. در نتیجه کاربران موظف هستند تابلو برق های متناسب با نیاز سیستم ها و تجهیزات خود را خریداری و نصب نمایند.

گروه آرین پرتو از جمله شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیک در کشور می باشد که با ارائه خدمات متنوع در زمینه ی خرید، تعمیر و نگهداری انواع مدل های تابلو برق، می تواند به کاربران در زمینه ی نصب یا ارتقاء سیستم های تابلو برق موجود در مراکز، کمک کند. همچنین شما می توانید به راحتی به وبسایت اینترنتی این شرکت به آدرس www.arianparto.com مراجعه کنید تا علاوه بر بررسی انواع مدل های تابلو برق و کاربرد آن ها، به کمک مشاورین و متخصصین بخش الکترونیک این شرکت تابلو برق متناسب با نیاز سیستم خود را تهیه و نصب نمایید.

گروه آرین پرتو با ارائه انواع خدمات فروش و پشتیبانی دائم محصولات الکترونیک و همچنین با داشتن سال ها تجربه ی موفق در زمینه ی تولید و راه اندازی انواع محصولات الکترونیک آماده خدمت رسانی به شما در انواع پروژه های صنعتی، مسکونی و اداری می باشند.

طراحی انواع تابلو برق ساخت تابلو برق

منابع:

http://en.m.wikipedia.org

 

آرین پرتو