تابلو بانک خازنی

سفارش تابلو برق خازنی

توان اکتیو تولیدشده از نیروگاه را می‌توان بر حسب مگاوات (MW) یا در غیر این صورت کیلووات (KW) بیان کرد. توان راکتیو در سیستم قدرت متناوب را نیز می‌توان در مگا VAR یا کیلو VAR بیان کرد. توان راکتیو عمدتا از بار القایی که به سیستم الکتریکی متصل است ایجاد می‌شود. بنابراین، این بارها معمولا مدارهای الکترومغناطیسی ترانسفورماتورها، موتورها، لامپ‌های فلورسنت، شبکه‌های توزیع و غیره هستند.این توان راکتیو باید به‌درستی جبران شود، در غیر این صورت، نسبت توان واقعی مصرف‌شده از طریق بار، به کل توان سیستم الکتریکی بسیار کمتر خواهد شد. در اینجا کل توان مجموع توان راکتیو و توان اکتیو است. این نسبت pf الکتریکی ( ضریب توان ) نامیده می‌شود. اگر pf یک سیستم الکتریکی کم باشد، بار آمپر برای انتقال، دینام‌ها، ترانسفورماتورهای متصل به سیستم برای توان اکتیو لازم زیاد می‌شود. بنابراین جبران توان راکتیو بسیار ضروری خواهد بود. بنابراین این کار معمولا از طریق یک بانک خازن انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با تابلو بانک خازنی و کاربردها و مزایای آن همچنین عملکرد تابلو برق خازنی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

تابلو برق خازنی چیست؟

زمانی است که ترکیبی از چندین خازن به‌صورت سری یا موازی با یک رتبه به هم متصل شوند، به آن بانک خازن می‌گویند. به‌طورکلی، یک خازن جداگانه برای ذخیره انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. بنابراین هنگامی‌که خازن‌ها در یک بانک افزایش می‌یابند، ظرفیت انرژی ذخیره‌شده در یک دستگاه واحد افزایش می‌یابد. نماد یا نمودار اصلی بانک خازن در زیر نشان داده‌شده است.

همان‌طور که در شکل نشان داده‌شده است، یک بانک خازن در اتصال ستاره یا مثلث نشان داده‌شده است.

خازن‌ها با ذخیره انرژی و ارائه آن‌ها در زمان موردنیاز درست برعکس سلف عمل می‌کنند یعنی هر جا سلف جریان را به مدار پس بدهد خازن‌ها آن‌ها را دریافت می‌کنند، بانک خازنی، با کنترل توان راکتیو و جلوگیری از برگشت آن به شبکه، سبب محافظت از مدار می‌شود. بانک خازن در حقیقت باعث به حداقل رسیدن تبادل سلف با مدار شده که به این عمل اصلاح ضریب قدرت می‌گویند.

استعلام قیمت و مشاوره ساخت تابلو برق

انواع تابلو بانک خازنی

واحدهای خازن به‌صورت واحد تک فاز تولید می‌شوند. این واحدهای تک فاز به‌صورت ستاره یا مثلث متصل می‌شوند تا یک بانک خازن کامل 3 فاز ایجاد کنند. اگرچه برخی از محدود سازندگان واحد خازن 3 فاز نیز هستند، اما به‌طورمعمول واحدهای خازن موجود از نوع تک فاز هستند.

 • بانک خازن ذوب‌شده خارجی.
 • بانک خازن ذوب‌شده داخلی.
 • بانک خازن کمتر فیوز.

انواع مختلفی از بانک‌های خازنی برای اصلاح ضریب توان شبکه در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانید هرچقدر که ضریب دی‌الکتریکی خازن‌ها بیشتر باشد، خاصیت عایق بودن ماده نیز بالاتر خواهد بود. این بانک‌های خازنی را می‌توان بر اساس انواع خازن‌ها بسته به عایق به‌کاررفته در آن‌ها دسته‌بندی کرد که با توجه به نوع پروژه و شرایط مورد استفاده، متفاوت‌اند.


بیشتر بخوانید: اصول سیم کشی تابلو برق 


خازن روغنی

از خصوصیات خازن‌های روغنی می‌توان به دوام بالا و اصلاح ضریب توان مناسب آن‌ها اشاره نمود. همچنین سطح مقاومت oil capacitor به هارمونیک بالا است. از طرفی معایب این مدل در این است که در برابر هارمونیک‌های شدید قابلیت تحمل ندارند. درنتیجه در این شرایط خازن و قطعات اطراف آن سوخته و معیوب می‌شوند.

ساخت تابلو برق های بانک خازنی

خازن خشک

از مزایای خازن‌های خشک می‌توان به دوام طولانی، تلفات کم، خاصیت ضد انفجاری، ابعاد کوچک و داشتن سازگاری بالا با محیط‌زیست اشاره نمود.

خازن گازی

در مدل گازی، فضای بین صفحات با دی‌الکتریکی به‌جز هوا عمدتا گاز نیتروژن N2 بهره می‌برند. این خازن‌ها یکی از انواع پرکاربرد در صنعت هستند.

خازن سرامیکی

دی‌الکتریک این خازن‌ها از جنس ماده سرامیک مثل Barium titanate است. بنابراین خاصیت دی‌الکتریکی و ولتاژ کاری آن‌ها بسیار بالا است. از معایب این مدل نیز می‌توان وابستگی زیاد به دمای محیط نام برد. تغییر ظرفیت با تغییر دما برای خازن یک نقص به شمار می‌رود.

کاربرد تابلو برق خازنی

برخی از کاربردهای مهم تابلو بانک خازنی در زیر ذکر شده است:

 1. جبران توان راکتیو
 2. بهبود ضریب قدرت
 3. دور زدن نویز
 4. کاهش افت ولتاژ
 5. ذخیره انرژی
 6. بهبود کیفیت برق

رایج‌ترین استفاده از بانک خازنی برای تصحیح خطای منبع تغذیه AC در محیط‌های صنعتی است که از تعداد زیادی ترانسفورماتور و موتور الکتریکی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که این تجهیزات از بار القایی استفاده می‌کنند، مستعد تغییر فاز و تأخیر ضریب توان در منبع تغذیه هستند که در صورت اصلاح نشدن می‌تواند منجر به از دست دادن کارایی سیستم شود. با گنجاندن یک بانک خازنی در سیستم، تاخیر برق را می‌توان با ارزان‌ترین هزینه برای شرکت در مقایسه با ایجاد تغییرات قابل‌توجه در شبکه برق شرکت یا سیستمی که تجهیزات را تامین می‌کند، اصلاح کرد.

بانک‌های خازن عمدتا برای افزایش کیفیت تامین برق و همچنین برای افزایش کارایی سیستم‌های قدرت استفاده می‌شوند.

این بیشتر برای اصلاح منبع تغذیه AC در صنایعی که از موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتور بهره می‌برند استفاده می‌شود.

ازآنجایی‌که این بانک از یک‌بار القایی استفاده می‌کند، در برابر تاخیر ضریب توان و تغییر فاز در منبع تغذیه آسیب‌پذیر هستند، بنابراین منجر به کاهش کارایی سیستم می‌شود. هنگامی‌که این‌ها در سیستم استفاده می‌شوند، می‌توان با ایجاد تغییراتی در شبکه برق، تاخیر برق را با هزینه کمتری برای سازمان حل کرد.

به‌طورکلی، بانک‌های خازن، اختلاف‌فاز بین جریان و ولتاژ را کاهش می‌دهند و ضریب توان (pf) را می‌توان نزدیک به واحد حفظ کرد.


بیشتر بخوانید: تابلو بانک خازنی اتوماتیک 


مشخصات فنی تابلو بانک خازنی

قطعات و مشخصات تابلو برق خازنی اتوماتیک شامل:

 • خازن
 • کنتاکتور خازنی
 • فیوزکندکار
 • رگولاتور
 • کلید اصلی
 • شاستی 2 حالته
 • لامپ سیگنال
 • فن خنک‌کننده
 • فیلتر هارمونیک
 • دستگاه‌های اندازه‌گیری

عملکرد تابلو برق خازنی

مزایای استفاده از تابلو برق خازنی

 • افزایش کارایی سیستم و دستگاه‌ها
 • افت ولتاژ کم
 • افزایش توان موجود
 • صرفه‌جویی در مصرف برق
 • استفاده بهتر از سیستم برق، خطوط و ژنراتورها و غیره
 • کاهش سطح مقطع سیم و کابل به دلیل حذف جریان غیرمفید
 • کاهش تلفات مسیر
 • افزایش توان موجود در شبکه با از بین بردن توان راکتیو
 • کاهش اثر سلفی مدار و مولفه پس فاز جریان
 • کاهش تلفات سیستم و افزایش راندمان

قیمت تابلو برق خازنی

قیمت تابلو برق خازنی بستگی به لوازم به‌کاررفته در آن و نوع تابلو دارد. جهت مشاوره و خرید تابلو برق خازنی با گروه ایران آرین پرتو تماس بگیرید. اگر شما هم برای کارخانه، مجتمع، اداره، هتل و بیمارستان نیازمند تابلوی خازنی هستید، گروه آرین پرتو با تجربه غنی در تولید انواع تابلو برق و استفاده از بهترین تجهیزات برق صنعتی می‌تواند به شما کمک کند.


مقاله پیشنهادی: محل نصب تابلو برق ساختمان


نحوه سفارش و خرید تابلو برق خازنی از آرین پرتو

شرکت آرین پرتو با دارا بودن کادر متخصص و مجرب، تولیدکننده انواع تابلو برق خازنی در مدل‌های مختلف است. جهت سفارش تابلو برق خازنی و دریافت مشاوره تخصصی و انجام محاسبات مربوطه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اگر به دنبال یک خرید مطمئن و با ضمانت اصالت کالا هستید، به شما توصیه می‌کنیم به سایت اینترنتی مجموعه آرین پرتو به نشانی اینترنتی www.arianparto.com مراجعه کنید.

گروه آرین پرتو با ارائه خدمات مختلف در زمینه خرید، تعمیرات و نگهداری تابلو برق‌های بانک خازنی، همواره آماده خدمت‌رسانی در پروژه‌های مختلف صنعتی، مسکونی و اداری است. همچنین این گروه با ارائه خدمات پشتیبانی 24 ساعته و تجربه 30 ساله خود در زمینه تولید و فروش تابلو برق‌های گوناگون، همچون ساخت تابلو برق ‌های بانک خازنی به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان و با مناسب‌ترین قیمت‌ها یک خرید مطمئن داشته باشید.

استعلام قیمت و مشاوره ساخت تابلو برق

سوالات متداول | تابلو بانک خازنی

تابلو بانک خازنی چیست؟

به ترکیبی از چندین خازن که به‌ صورت سری یا موازی با یک رتبه به هم متصل میشوند، بانک خازنی گفته میشود.

انواع بانک خازنی کدامند؟

خازن روغنی، خازن خشک، خازن گازی و خازن سرامیکی از انواع بانک خازنی محسوب میشوند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *