تابلو برق خازنی ( بانک خازنی ) چیست؟

آشنایی با تابلو برق خازنی در این مقاله بسیار کوتاه و کاربردی. در صنایع مختلف اغلب بارها دارای ماهیت سلفی هستند؛ یعنی می توانند توان راکتیو (توان غیر حقیقی یا غیر مفید) تولید کنند و در وهله ی اول مصرف برق را به شکل باور نکردنی افزایش دهند. توان راکتیو می تواند بر عملکرد سیستم اثر بگذارد و همچنین موجب افزایش تبادل جریان ها، تلفات سیم ها و همچنین موجب افزایش هزینه های مصرفی شود؛ لذا برای جلوگیری از چنین مسائل و مشکلاتی امروزه از تابلو برق بانک خازنی در اغلب کارخانه ها و مجتمع های بزرگ که دارای مصرف کننده های سلفی هستند، استفاده می شود.

 بانک خازنی به منظور کنترل توان راکتیو شبکه استفاده می شود. همچنین این تابلو برق ها عملکرد جالبی در شبکه دارند. در واقع بانک خازنی موجب می شود که توان راکتیو گرفته شده توسط مصرف کننده ها دیگر به شبکه بازنگردند و ذخیره شوند تا در سیکل های بعدی از آن ها مجددا استفاده شود. در نتیجه با استفاده از تابلو برق خازنی علاوه بر کنترل توان راکتیو شبکه، می توان جریان برق مصرفی را کنترل کرد و با یک مصرف بهینه، هزینه ها را نیز کاهش داد.

پیشنهاد ما به شما مقاله ساخت تابلو برق است.

اکنون که با مفهوم  بانک خازنی آشنا شدید، بهتر است با نحوه عملکرد این نوع از تابلو برق ها نیز آشنا شوید تا ضرورت استفاده از تابلو برق بانک خازنی در صنایع مختلف و مجتمع های کوچک و بزرگ را بهتر درک کنید.

تابلو برق بانک خازنی

عملکرد بانک خازنی در شبکه

امروزه در اغلب صنایع و مجتمع هایی که مصرف کننده های شبکه های آن ها از نوع سلفی می باشد، به منظور کنترل توان راکتیو شبکه ها و مدیریت مصرف برق مجموعه از تابلو برق های بانک خازنی استفاده می شود. در واقع عملکرد خاص بانک های خازنی در شبکه برق مصرف کننده ها منجر به کاربرد روز افزون این تابلو برق ها شده است.

با توجه به خاصیت خازنی تابلو خازنی، توان راکتیوی که توسط شبکه و سلف در سیستم ایجاد می شود، به وسیله ی این تابلو برق دریافت و ذخیره می شود؛ به همین دلیل گفته می شود که عملکرد بانک های خازنی و سلف ها دقیقا مخالف یا برعکس یکدیگر است؛ زیرا زمانی که سلف در حال پس دادن جریان است، بانک های خازنی در حال دریافت جریان هستند و بالعکس.

در نتیجه با استفاده از این خاصیت خازن ها و نحوه ی عملکرد تابلو برق های بانک خازنی به سادگی می توان تبادل توان بین سلف و شبکه را به حداقل رساند و منجر به کاهش مصرف جریان برق در سیستم شد. به لحاظ علمی و الکترونیکی به عملکرد تابلو برق خازنی در زمینه ی کاهش تبادلات توانی سلف و شبکه، اصطلاحا “اصلاح ضریب توان” گفته می شود.

بنابراین می توان گفت که با توجه به عملکرد مفید و کارآمد تابلو برق بانک خازنی در زمینه ی اصلاح ضریت توان، فراهم کردن توان راکتیو در سیستم و مقابله با اثر سلفی، صنعت گران و مسئولین موظف هستند که در کارخانه ها، مجتمعات و اماکنی که دارای مصرف کننده های سلفی می باشند، از تابلو برق های بانک خازنی به منظور کنترل و مدیریت مصرف برق استفاده کنند.

انواع خازن های کاربردی در تابلو برق خازنی

تجهیزات اصلی به کار رفته در تابلو برق خازنی

یک تابلو برق خازنی از تجهیزات گوناگونی ساخته می شود که در این زمینه می توان به کنتاکتور خازنی، خازن، ترانس، فیوز، کلید اصلی و رگولاتور خازنی اشاره کرد. این تجهیزات از جمله قطعات اصلی و سازنده ی تابلو برق های بانک خازنی به شمار می آیند که هر کدام مسئولیت خاصی را در زمینه ی راه اندازی این تابلو برق بر عهده دارند، به همین منظور در ادامه وظایف و عملکرد این تجهیزات را بررسی می کنیم.

خازن:

در ساخت تابلو برق های بانک خازنی معمولا از چندین خازن با توان های مختلف یا برابر، به منظور دریافت و نگهداری توان راکتیو شبکه استفاده می شود.

کنتاکتور خازنی:

از کنتاکتور خازنی در بانک خازنی به منظور اتصال خازن ها به یکدیگر استفاده می شود.

رگولاتور خازنی:

رگولاتور خازنی به شکل کاملا اتوماتیک مقدار خازن های تابلو خازنی را اندازه گیری کرده و می خواند؛ سپس بر اساس ضریب توان شبکه و ضریب توان درخواستی، به صورت خودکار خازن ها را وارد مدار می کند. در واقع رگولاتور خازنی یک کنترلر هوشمند در تابلو برق بانک خازنی محسوب می شود.

فیوز:

به منظور حفاظت از خازن ها در بانک های خازنی از فیوز استفاده می شود و این فیوزها عموما از نوع HRC می باشند.

ترانس:

ترانس ها معمولا متناسب با رگولاتور به کار رفته در تابلوهای بانک خازنی انتخاب می شوند و وظیفه ی آن ها نمونه گیری از جریان شینه های هر فاز است. جریان اولیه ترانس ها 10 الی 4000 آمپر و جریان ثانویه ی آن ها 1 الی 5 آمپر می باشد.

تجهیزات اصلی به کار رفته در تابلو برق های بانک خازنی

انواع تابلو برق بانک خازنی

بانک خازنی می تواند به دو صورت دائم و اتوماتیک به شبکه برق ورودی کارخانه ها و سایر مصرف کننده های سلفی متصل شود که از اتصال دائم بانک های خازنی برای مصرف کننده هایی که به طور مدوام به توان راکتیو نیازمندند، استفاده می شود و همچنین از اتصال اتوماتیک تابلو برق های بانک خازنی زمانی که مصرف توان راکتیو شبکه بالا می باشد، استفاده می شود؛ زیرا در این حالت لازم است که خازن ها در قالب پله های خازنی وارد شبکه شوند.

در نتیجه می توان گفت که بانک های خازنی در دو نوع ثابت و اتوماتیک کاربرد دارند که از هر دو نوع بانک های خازنی به منظور جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت (ضریب توان) در شبکه های توزیع فشار ضعیف استفاده می شود.

تابلوهای بانک خازنی از نوع ثابت در بدنه های فولادی، به شکل مکعب مستطیل و به صورت سه فاز در ولتاژها و توان های مختلف تولید می گردند و غالبا در بانک های خازنی اتوماتیک کاربرد دارند. همچنین این بانک های خازنی بر روی الکتروموتورها، ترانسفورماتورها، پمپ چاه های کشاورزی، مراکز صنعتی و … به شکل گروهی یا انفرادی نصب می شوند و کاربرد دارند.

نقشه شماتیک تابلو برق بانک خازنی

از بانک خازنی اتوماتیک معمولا در کارخانه های بزرگ و کوچک، مجتمع های اداری، تجاری، هتل ها و بیمارستان ها استفاده می شود که در توان های راکتیو مختلف و متناسب با نیاز مشتری طراحی و تولید می شوند. این نوع از بانک های خازنی دارای یک رگولاتور هوشمند هستند که می توانند به وسیله ی آن مقادیر، شکل موج و اختلافات زمانی بین ولتاژ و جریان را اندازه گیری کنند تا خازن مورد نیاز مشخص شده و وارد شبکه شود.

همچنین این نکته قابل ذکر است که برای اتصال بانک خازنی اتوماتیک باید پله بندی های مناسب را برای اتصال بانک خازنی به شبکه مصرف کننده ایجاد کنیم تا با فرمان رگولاتور به کنتاکتورهای خازنی، بانک خازنی شروع به کار کند و توان راکتیو ذخیره شده، وارد مدار یا شبکه ی سیستم شود.

کاربرد خازنی در کاهش مصرف برق شبکه

یکی از دغدغه های مهم اقتصادی و زیست محیطی بشر در دنیای امروز، کاهش مصرف انرژی های طبیعی و غیر طبیعی گوناگون می باشد. به همین منظور قوانین و ابزارهای مختلفی ساخته شده اند و در صنایع و سایر مصارف انسانی و غیر انسانی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله انرژی های پر کاربردی که امروزه در سرتاسر دنیا از آن استفاده می شود، انرژی الکتریکی یا همان انرژی برق می باشد که از این انرژی گران قیمت برای راه اندازی تجهیزات گوناگون در صنایع و همچنین راه اندازی انواع لوازم الکترونیکی کوچک و بزرگ، استفاده می شود.

همانطور که گفته شد، امروزه به منظور کاهش مصرف برق در اغلب صنایع، کارخانه ها و مجتمع های مسکونی و اداری از تابلوهای بانک خازنی استفاده می شود. تابلو برق های بانک خازنی با عملکرد خاص خود در زمینه ی دریافت جریان الکتریکی و کنترل توان راکتیو شبکه می توانند هزینه های برق مصرف شده توسط سیستم را کاهش دهند.

در واقع همانطور که می دانید مصرف کننده های سلفی علاوه بر توان اکتیو (توان مفید)، به توان راکتیو نیز نیاز دارند تا سیستم شروع به کار کند؛ بنابراین این مصرف کننده ها با درخواست توان راکتیو از شبکه برق ورودی خود، موجب می شود تا جریان جدیدی از شبکه اداره برق گرفته شود و علاوه بر ایجاد افزایش فشار بار شبکه و افزایش مصرف برق، هزینه ی جدیدی تحت عنوان توان راکتیو به سایر هزینه های قبض های برق اضافه شود. در نتیجه در راستای راه اندازی تجهیزات و ابزاری که دارای مصرف کننده های سلفی می باشند، به منظور کاهش مصرف برق و کاهش هزینه های آن از بانکهای خازنی استفاده می شود.

ساخت تابلو برق بانک خازنی

از چه نوع تابلو برق بانک خازنی استفاده کنیم؟

برای استفاده از بانک خازنی، لازم است ضریب توان مصرف کننده ها را مشخص کنیم؛ زیرا هر مصرف کننده ای با توجه به ضریب توانی که دارد، تنها از یکی از انواع تابلو برق های بانک خازنی استفاده می کند. در نتیجه لازم است قبل از تهیه ی بانک های خازنی، ضریب توان مصرف کننده ها را بررسی کنیم تا تابلو برق متناسب با آن ها را خریداری نماییم.

برای بررسی ضریب توان مصرف کننده ها سه راه وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. به همین منظور در ادامه این سه روش را مطرح می کنیم:

  1. در ساده ترین حالت، اگر از تجهیزاتی مانند الکتروموتورها استفاده می کنید، می توانید از پلاک درج شده روی الکتروموتورها برای بررسی ضریب توان آن ها استفاده کنید؛ زیرا اغلب مشخصات فنی این تجهیزات بر روی پلاک هایشان درج می شود.
  2. می توان از اطلاعات درج شده بر روی قبض های برق استفاده کرد. با کمک یک کارشناس می توانید قبض برق مصرفی خود را بررسی کرده و ضریب توان مصرف کننده های سیستم های خود را محاسبه کنید.
  3. یک روش دقیق و اصولی در این زمینه، استفاده از دستگاه پاور آنالایزر می باشد که با استفاده از این دستگاه در یک بازه زمانی معین، می توان به اطلاعات مفیدی همچون ضریب توان مصرف کننده ها پی برد.

خدمات آرین پرتو در زمینه ی تابلو برق بانک خازنی

در زمینه ی خرید، تعمیر و نگه داری تابلو برق های بانک خازنی می توانید به کارشناسان و متخصصین درزمینه ی الکترونیک مراجعه کنید؛ اما اگر به دنبال یک خرید مطمئن و با ضمانت اصالت کالا هستید، به شما توصیه می کنیم به سایت اینترنتی مجموعه آرین پرتو به نشانی اینترنتی www.arianparto.com مراجعه کنید.

گروه آرین پرتو با ارائه خدمات مختلف در زمینه ی خرید، تعمیرات و نگهداری تابلو برق های بانک خازنی، همواره آماده خدمت رسانی در پروژه های مختلف صنعتی، مسکونی و اداری می باشند. همچنین این گروه با ارائه خدمات پشتیبانی 24 ساعته و تجربه ی 30 ساله ی خود در زمینه تولید و فروش تابلو برق های گوناگون، همچون تابلو برق های بانک خازنی به شما کمک می کند تا در کمترین زمان و با مناسب ترین قیمت ها یک خرید مطمئن داشته باشید.

منابع این مقاله : electric enginieer و  SPS

تابلو برق بانک خانی

قیمت تابلو برق خازنی 

بسته به نوع نیاز شما و هدف از نصب تابلو برق خازنی می توانیم برای شما تابلو بانک خازنی طراحی کنیم و برآورد قیمت داشته باشیم. میزان توان مصرفی و آمپر کنتور نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود برای اطلاع دقیق از قیمت تابلو برق خازنی با شماره زیر تماس بگیرید.