بررسی اجمالی انواع تابلو برق چنج اور 2024

انواع تابلو برق چنج اور

آیا با انواع تابلو برق‌های چنج اور آشنایی دارید؟ به زبان ساده تابلو برق چنج اور چیست؟ چگونه می‌توان از بین انواع تابلو برق‌های چنج اور نوع متناسب را انتخاب کرد؟ امروزه در کنار کلیه تاسیساتی که برق شهری را تامین می‌ کنند، استفاده از یک تابلو برق امرجنسی و اضطراری امری ضروری می‌ باشد تا به این ترتیب بتوانیم در مواقع بروز هر گونه اختلال و یا قطعی در جریان برق از این تابلوها استفاده کنیم. یکی از این تابلوها تابلو برق چنج اور می‌ باشد که در انواع مختلف و با ویژگی‌ ها و مشخصات فنی کاملاً متفاوتی طراحی شده‌ است، یعنی شما با توجه به شرایط و موقعیتی که از یک تابلو برق چنج اور استفاده می‌کنید، می‌توانید نوع مناسب آن را انتخاب کرده و نصب کنید، به این ترتیب در مواقع بروز اختلال و قطعی برق با مشکل مواجه نخواهید شد. در این مقاله انواع تابلو برق چنج اور را بررسی می‌ کنیم.

انواع تابلو برق چنج اور

گفتیم که امروزه در کنار تاسیسات عظیم و گسترده برق شهری وجود یک تابلو برق امرجنسی یا اضطراری بسیار ضروری می‌باشد، چون همواره احتمال بروز هرگونه اختلال یا قطعی در جریان برق شهری وجود دارد و در چنین حالتی در صورت نبود یک تابلو برق اضطراری بسیاری از فعالیت‌های ما با اختلال مواجه خواهد شد، چون می‌دانیم که در حال حاضر تاسیسات، ابزارها و وسایل بسیار زیادی چه در منازل چه در محیط‌های اداری یا تجاری با استفاده از جریان برق کار می‌کنند و لحظه ای قطعی برق می‌تواند آسیب‌های جدی و فراوانی را به وجود بیاورد. یکی از این تابلوها نیز تابلو برق امرجنسی یا اضطراری می‌باشد. این تابلو برق دارای دو عدد اتوماتیک کمپکت یا کلید هوایی می‌باشد که برای ورودی‌های ژنراتور یا برق شهری کاربرد دارد. در داخل این نوع تابلوها بعد از کلیدها یک کنتاکتور قرار گرفته و برای قسمت‌های مصرف کننده جریان نیز یک کلید اتوماتیک کمپکت وجود دارد. در بخش کنترل تابلو نیز معمولاً از کارت ats یا plc و یا کارت جی سی استفاده می‌کنند. حال با توجه به این نکات و موارد ذکر شده شرکت‌های تولیدی مختلف در خصوص طراحی و ساخت تابلو برق‌های چنج اور این نوع تابلوها را در دو نوع و مدل متفاوت زیر تولید می‌ کنند:

تابلو برق با قابلیت تشخیص شبکه

این نوع از تابلوهای چنج اور که به صورت سوئیچ انتقال خودکار هستند، قابلیت تشخیص شبکه را دارند، یعنی با تشخیص دادن شبکه داخلی می‌توانند به کنترل کردن منبع تغذیه تابلو برق بپردازند، به طوری که در صورت بروز هرگونه قطعی در برق شهری این تابلوها می‌ توانند مصرف کنندگان را از برق شهری یا ژنراتوری ایزوله کرده، سپس با ارسال کردن سیگنال‌ های راه‌اندازی به قسمت منبع تابلو، برق اضطراری آن را شروع کنند. و سازندگان تابلو برق برای شرایطی که قطع شدن جریان برق نباید طولانی شود و سریعا نیاز به جایگزینی نیروی الکتریکی باشد، از این تابلو برق ها استفاده می کنند. 

تابلو برق چنج اور

تابلو برق بدون تشخیص شبکه

نوع دوم از تابلو برق‌های چنج اور که به صورت سوئیچ انتقال خودکار هستند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به تشخیص دادن شبکه داخلی در داخل ژنراتور و یا هر مکان دیگری نیازمند هستند. در چنین مواقعی زمانی که ژنراتور بتواند خرابی را در داخل شبکه تشخیص دهد به قسمت ats سیگنالی ارسال خواهد شد تا به این ترتیب این تابلو برق از شبکه برقی جدا شود و در نهایت نیز به صورت اتوماتیک کار خودش را شروع کند.

دسته‌ بندی تابلو برق‌ های چنج اور

  • تابلو سنکرون

این تابلو قابلیت اتصال دادن دو یا چندین منبع متفاوت تولید برق از جمله دیزل ژنراتور را به برق شهری یا به یکدیگر دارد، همچنین امکان تقسیم کردن بار را بین دیزل ژنراتورها ایجاد می‌ کند، به طوری که انعطاف پذیری بیشتر و بهتری را در مجموعه برقی ایجاد می‌ کند.

  • تابلو چنج اور تک فاز

این تابلو برق از تابلو برق‌های دیزلی ژنراتور می‌باشد که معمولاً برای انواع موتور برق‌ های با سایز کوچک و تک فاز کاربرد دارد. حتی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها نقش اساسی ایفا می‌ کند، چون در مواقع قطعی برق به طور خودکار وارد عمل شده، ژنراتور را روشن کرده و سپس برق را به داخل آن انتقال می‌ دهد.

  • تابلو چنج اور دستی

این نوع از تابلو برق چنج اور ساده‌ ترین نوع آنها است که در داخل آن کلیه پارامترهای تابلو قابل مشاهده می‌ باشد، تابلوهای چنج اور دستی دقت پایین تری دارند و در نهایت نمایشگر آنها نیز آسیب پذیرتر است. از موارد مهمی که در تابلو برق‌ های چنج اور دستی باید به آن توجه ویژه داشت میزان لرزش‌ هایی است که در هنگام کار کردن تابلو به ژنراتور وارد شده که این لرزش‌ ها ممکن است موجب خرابی عقربه‌ ها و نمایشگرها شود.

  • دستی تابلو برق دیزل ژنراتور

این نوع از تابلو برق‌ ها قابلیت کنترل کردن و نمایش دادن پارامترهای مختلف ژنراتورها را دارند، یعنی با استفاده کردن از چنین تابلویی با دقت بالا و به آسانی می‌ توان پارامترها را به درستی تنظیم و سپس کنترل کرد.

تابلو برق change over

  • تابلو چنج اور اتوماتیک

از پرکاربردترین و مهم‌ ترین انواع تابلو برق چنج اور نوع اتوماتیک آن است که بسیار متفاوت تولید شده و جهت کنترل کردن دیزل ژنراتور کاربرد دارد. حداقل دو کلید یا دو کنتاکتور جداگانه در داخل این نوع تابلوها به کار رفته است، این تابلوها جهت استفاده کردن در تابلوهای آماده باش ژنراتوری و در برخی مواقع بسیار اضطراری گزینه مناسبی هستند. اگر این تابلو برق را همزمان برای چندین منبع متفاوت استفاده کنید، عملکرد آن به شکلی است که در هنگام قطع شدن یکی از منابع، منابع دیگر همچنان فعال خواهد بود و هیچ گونه اختلالی برای استفاده از جریان برق به وجود نمی‌آید، به همین دلیل است که این نوع تابلو برق‌ها بیشتر از انواع دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله انواع تابلو برق چنج آور را معرفی کردیم. تابلو برق‌های چنج اور که به عنوان تابلوهای اضطراری شناخته می‌شوند کاربرد وسیعی در کنار دیگر تاسیسات برقی دارند، یعنی وجود آنها در کنار این تاسیسات بسیار ضروری می‌باشد. شرکت‌های مختلفی که این تابلو برق ها را تولید می‌کنند آنها را با توجه به ابعاد و اندازه و دیگر مشخصات فنی در انواع مختلفی طراحی کرده اند که نمونه‌هایی از این نوع تابلوها را معرفی کردیم.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *