تابلو برق هوشمند ساختمان

تابلو برق هوشمند ساختمان

تابلو برق هوشمند ساختمان

روش سیم کشی برق هوشمند ساختمان یا همان بی ام اس تقریباً مانند شیوه سنتی می باشد فقط با این تفاوت که قبل از سیم کشی طبق نقشه از پیش تعیین شده باید طراحی های لازم انجام پذیرد در سیم کشی برق هوشمند ابتدا سیم ها به جای انتقال به کلید به ماژول های الکتریکی هدایت شده و در آن‌ها سربندی انجام می پذیرد که کلیه این تجهیزات و سربندی ها در تابلو برق های از پیش تعیین شده انجام می پذیرد.

تابلو برق هوشمند ساختمان

که یکی از معایب این سیستم افزایش ۳۰ درصدی میزان سیم کشی می باشد در این نوع سیم کشی بر خلاف سیم کشی های سنتی است. برای ارتباط بین و قطعات تابلو بهتر است که از کابل کت فایو ( cat 5 ) استفاده شود.

مقاله جامع تابلو برق را مطالعه کنید تمامی تابلو برق ها در آن توضیح داده شده است.

همچنین تابلو های استفاده شده در سیم کشی های مدرن و هوشمند به نسبت جعبه فیوز های کوچک سنتی متفاوت تر است و شبیه به تابلوهای برق قدرت که در داخل دیوار نصب می شوند استفاده می شود.

نوع کابل های استفاده شده در سیم کشی های هوشمند ساختمان بسیار مهم و قابل بحث است که در اینجا به چند مدل مرغوب و پر کاربرد آن اشاره می کنیم

1- کابل کت فایو و کابل کت سیکس

2-کابلهای YGB59 و کابل HDMI و کابل AUDIO

3-کابل RS234

4- سیم تلفن و سیم رشته ای افشان

کابلهای هوشمند سازی ساختمان

مزایای سیم کشی هوشمند ساختمان:

1-کنترل سیستمهای امنیتی

2-کنترل سیستمهای اعلام حریق

3-کنترل و مانیتورینگ دوربین های مدار بسته و امنیتی

4-کنترل هوشمند سیستم های گرمایشی و سرمایشی

5-کنترل اتوماتیک سیستم های روشنایی

6-کنترل و تعریف سناریوهای مختلف در منازل

7-تعریف و کنترل سناریوهای ویژه برای صرفه جویی انرژی در منازل و ساختمان ها

8-کنترل سیستمهای صوتی و تصویری در ساختمان ها

علاوه بر این مزیت‌ها این تکنولوژی می تواند به مصرف بهینه حامل انرژی یوزر فرندلی شدن خانه و ارزش افزوده خانه اشاره کرد.

در مقاله تابلو برق چنج اور توضیحات بسیار تکمیلی راجع به این بخش آمده است.

در حالت کلی سیم کشی در حالت هوشمند دارای حداقل درصد خطا و کمترین آسیب رسانی به تجهیزات است که نقشه کلی سیم کشی و برنامه کلی آن توسط متخصصین هوشمندسازی انجام می شود پس از طراحی و ارائه نقشه برق کار باید اندازه دقیق کلیدها و پریز ها را بر مبنای سطح استاندارد آنها روی دیوار جایگزین کند پس از جانمایی لوله ها و قوطی های برق طبق نقشه‌های سیستم هوشمند سازی ساختمان نوبت به نصب کلید ها و تاچ پنل ها سیستم هوشمند می‌رسد که روی دیوار انجام می پذیرد.

نحوه سیم کشی تابلو برق های هوشمند :

در سیم کشی های هوشمند ساختمان دو بخش سیم کشی وجود دارد یک سیم کشی فرمان دو سیم کشی قدرت که باید به صورت جداگانه لوله گذاری و سیم کشی شوند به طور مثال برای خط قدرت یک سر خط روشنایی تک پل سه رشته سیم افشان با سطح مقطع یک و نیم میلی متر مربع باید تا تابلو کشیده شود.

تابلو برق هوشمند ساختمان

که این سه رشته حاوی فاز نول و ارت می‌باشند تجهیزات فرمان ما که شامل انواع کلیدهای اتوماتیک کلیدهای ترموستاتیک, تاچ پنل ,تایم سوئیچ, سنسورها می باشند که از یک سیم EIB کشیده و به کلید برده می شوند.

ارتباط مدار فرمان ما که کلیدهای هوشمند, سنسورهای هوشمند, تاچ پنل, یا اسمارت فون هستند با مدار قدرتمان که با ماژول های هوشمند, سوئیچ کوپترها, دیمر ها و فن کویل کنترلر ها داخل تابلو می باشند.

پیشنهاد ما به شما مقاله ساخت تابلو برق است.

 

بدین صورت که مصرف‌کننده در یک اتاق کلیدها را فشار می دهد و از طریق کابل EIB کدی داخل مدار فرمان به سمت تابلو هوشمند رفته و بر روی کانال یکی از ماژول ها که از قبل پروگرام شده است می‌نشیند و آن دستور را اجرا می‌کند.

پس از این مرحله سیم کشی هوشمند یک واحد در سیستم هوشمند سازی ساختمان تکمیل شده است.

در سیستم هوشمند سازی ساختمان پس از تمام شدن سیم کشی نیاز به تست و علامت گذاری سیستم ها توسط کارشناسان مربوطه می باشد در هوشمند سازی ساختمان تمامی تجهیزات نصب شده باید با دقت و ظرافت نصب شود.

منبع :

https://light-building.messefrankfurt.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *