تابلو برق چنج اور

تابلو برق چنج اور

تابلوهای برق چنج اور

تابلو برق چنج اور :در هنگام قطع برق شهر سیستمی لازم می باشد تا دیزل ژنراتور را روشن نماید و پس از تثبیت ولتاژ و فرکانس ژنراتور را وارد مدار نمایند .

کلید برق چنج اور

مقاله جامع تابلو برق را مطالعه کنید تمامی تابلو برق ها در آن توضیح داده شده است.

تابلو برق کنترل

تابلو کنترل الکتریکی وظیفه کنترل و هماهنگی بین یک یا چند دیزل ژنراتور را با هم یا برق شهر را در حالت های مختلف کارکردی دارد تابلو کنترل با توجه به کارکرد به سه گروه تابلو کنترل دستی/ تابلو کنترل اتوماتیک و تابلو کنترل پارالل تقسیم بندی می شوند .

 

تابلو برق اتوماتیک پارالل چنج اور:

تابلو برق چنج اور

تابلو پارالل یا سنکرون قابلیت اتصال دو یا چند منبع تولید برق یا همان دیزل ژنراتور را به یکدیگر و یا برق شهر را دارد در این حالت امکان تقسیم بار بین دیزل ژنراتور برای انعطاف پذیری بیشتر مجموعه وجود دارد این تابلو امکان استفاده از سافت استارتر یا همان برگشت برق بدون قطعی را به شما میدهد تا در اصل وظیفه حفظ سلامت دیزل ژنراتور را بر عهده دارد و هرگونه خطایی در سیستم رخ دهد برق را قطع می کند و به اپراتور اطلاع می‌دهد.

 

پیشنهاد ما به شما مقاله ساخت تابلو برق است.

 

 

از دیگر مزایای این تابلو قابلیت اتصال اتوماتیک به مصرف برق شهر است در کاربردهای اضطراری که دیزل ژنراتور نقش stand by دارد استفاده از تابلو ATS نیاز می باشد. بدین ترتیب با قطع برق شهر دیزل ژنراتور به صورت اتوماتیک روشن شده و جایگزین برق شهر می گردد و با وصل مجدد برق شهر دیزل ژنراتور به صورت اتوماتیک خاموش می گردد لازم به ذکر است تابلوی ATS در حالت استاندارد با یک برد الکترونیکی کنترل دیزل ژنراتور را مدیریت می‌کند.

که این مکانیزم باعث کنترل عملکرد به صورت اتوماتیک و حفاظت کامل پارامترهای دیزل ژنراتور می‌شود عملیات استارت خوردن دیزل ژنراتور به صورت اتوماتیک و با تأخیر از پیش تنظیم شده انجام می پذیرد در صورتی که عمل استارت منجر به روشن نشدن دیزل ژنراتور نگردد استارت سه بار با فاصله زمانی مناسب و قابل تنظیم که تکرار می‌شود و اگر باز هم روشن نشد فرمان قطع استارت همراه با آلارم صادر میشود.

مقاله ساخت چگونگی ساخت تابلو برق بانک خازنی را مطالعه کنید.

سیستم های چنج اور:

سیستم های چنج آور وظیفه تعویض منبع تأمین جریان برق را برعهده دارد به این مفهوم که به کمک این سیستم می توان از دو منبع تامین جریان استفاده کرد با این شرح که هر زمان فقط یکی از منابع مورد مصرف قرار می‌گیرد در جریان های تکفاز معمولاً از تابلو برق های دستی که دارای یک کلید دستی سه حالت استفاده می شود لازم به ذکر است که این تابلوها عملکرد اتوماتیکی ندارند و همچنین می توان گفت که در کلیدهای سیستم چنج اور برای بالا بردن ایمنی سیستم از مکانیزم بازدارنده اینترلاک مکانیکی یا الکتریکی برای کلید ها استفاده می شود نوع پیشرفته تابلوهای چنج آور اتوماتیک آن است که عملیات تعویض منبع یا همان تعویض بین برق شهر و دیزل ژنراتور را به صورت کاملا اتوماتیک از طریق کنتاکتورها و کلید اتوماتیک انجام می دهد.

انواع کلیدهای چنج اور

کلید اتوماتیک چنج اور

قدرت یک کلید های چنج آوردستی کلید های گردان یا سلکتوری برای جابجایی بار در تابلوهای فرعی و توان پایین استفاده می شود کلیدهای چنج اور یا دوطرفه قدرت از نظر فرمان به سه گروه دسته بندی می شوند یک کلید های چنج آور موتوردار دو اتوماتیک سه دستی که هر کدام از سه بخش خاموش ورودی شهر و دیزل ژنراتور تشکیل می شوند دو کلیدهای موتوردار اتوماتیک در حالت اتوماتیک می توان به کلیدهای یک موتور کوچک الکتریکی جهت قطع و وصل اضافه نمود این موتور با یک گیربکس به مکانیسم فرمان وصل شده و می توان وضعیت پلاتین های کلید از راه دور تغییر دهد علاوه بر سیستم موتوری می‌توان وضعیت کلید را به صورت دستی یا توسط اهرم هندل نیز تغییر داد.

معرفی تابلو برق چنج آور و کاربر آن

با گسترش تکنولوژی و پیشرفت روزافزون اختراعات بشر، امروزه برای کنترل و مدیریت مصرف جریان های الکتریکی در مصارف مختلف صنعتی و خانگی از انواع تابلو برق ها استفاده می شود. تابلو برق ها علاوه بر مدیریت بهینه ی مصرف برق و ایجاد شرایط ایمن در محیط های مختلف نسبت به مصرف جریان های الکتریکی، در موارد دیگری همچون اتصال دائمی جریان برق شبکه ها و سیستم ها نیز کاربرد داردند. تابلو برق چنج آور از جمله تابلو برق هایی است که امروزه افراد به منظور اتصال دائمی جریان برق در سیستم های الکترونیکی خانگی و صنعتی استفاده می کنند.

قطع یا اتصال جریان موقت جریان برق در سیستم های مختلف ممکن است پیامدهای سنگین و پر هزینه ای را برای افراد داشته باشد، به همین منظور در اغلب موارد از ژنراتورهای اضطراری برای اتصال جریان دائم برق استفاده می شود. بنابراین برای اتصال خودکار ورودی جریان برق از برق شهری به برق ژنراتور اضطراری، همواره به ابزارهای مجهز و پیشرفته ای نیاز داریم که امروزه استفاده از تابلو برق چنج آور این مشکل را به راحتی حل کرده است.

در واقع با استفاده از تابلو برق چنج آور در شبکه ورودی جریان برق سیستم ها دو منبع ورودی و یک خروجی ایجاد می شود تا در صورت عدم اتصال هر کدام از منابع ورودی برق شهری یا برق ژنراتور اضطراری، با اتصال ورودی دیگر، جریان برق را مجددا به سیستم باز گردانیم.

تابلو برق های چنج آور شامل دو تابلو برق ATS و AMF می باشند که این تابلوها از نظر تجهیزات کنترلی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. تابلوهای AMF سیستمی برای کنترل دیزل ژنراتور دارند، در حالی که تابلوهای ATS فقط المان هایی برای کنترل بریکر یا کنتاکتورهای تابلو برق های چنج آور را شامل می شوند.

تابلو برق چنج اور
تابلو برق آرین پرتو

تابلو برق چنج آور

عملکرد تابلو برق چنج آور در سیستم ورودی جریان برق

همانطور که گفته شد از تابلو برق چنج آور به منظور اتصال دائم جریان برق در سیستم های الکتریکی استفاده می شود. در واقع تابلو برق چنج آور با ایجاد یک سیستم اتوماتیک یا دستی، جریان برق را پس از قطع منبع ورودی برق شهر، از منبع ژنراتور اضطراری می گیرد و به سیستم بر می گرداند و در نتیجه برق به طور دائم در سیستم های الکتریکی جریان دارد.

به زبان تئوریک و علمی به فرآیندی که تابلو برق چنج آور منبع ورودی سیستم را از منبع برق شهری به یک منبع دیگر متصل می کند و جریان دائمی برق را در سیستم فراهم می سازد، سنکرون یا پارالل سازی برق شهری با سایر منابع ورودی برق، گفته می شود. بنابراین با استفاده از تابلو برق های چنج اور هیچ گاه در سیستم قطعی جریان برق وجود نخواهد داشت و کاربر به طور دائم می تواند قطع و اتصال جریان برق را در سیستم خود کنترل کند.

حالت های مختلف یک تابلو برق چنج آور پس از نصب در سیستم یا شبکه جریان برق

پس از نصب و راه اندازی تابلو برق چنج اور به طور کلی سه حالت از نظر اتصالات منابع ورودی به سیستم برای این تابلو به وجود خواهد آمد. به منظور شناخت بهتر عملکرد تابلو برق چنج آور در این قسمت از مقاله این سه حالت را بررسی می کنیم:

 • حالت اول: در این حالت اگر شبکه برق شهر یا شبکه سراسری توزیع جریان برق وصل باشد، خروجی برق ژنراتور یا UPS قطع خواهد بود و کلید مربوط به اتصال برق شهر، توسط کاربر هدایت خواهد شد.
 • حالت دوم: در این حالت اگر برق شهر قطع شود و منبع ورودی دیگر مانند ژنراتورهای اضطراری یا UPS به سیستم متصل باشند، پس از طی یک زمان معین، کاربر با استفاده از کلید مربوط به اتصال برق ژنراتور اضطراری، جریان برق را از خروجی ژنراتور گرفته و به مدار یا سیستم باز می گرداند.
 • حالت سوم: در حالت آخر از حالت های مختلف تابلو برق چنج آور مشاهده می شود که پس از اتصال جریان برق شهر، لازم است جریان برق ژنراتورهای اضطراری به سرعت و اتوماتیک وار قطع شوند تا جریان برق شهر توسط کاربر دوباره به مدار یا سیستم باز گردد.

بنابراین با توجه به حالت های مختلف اتصال منابع ورودی برق و همچنین چرخش جریان برق در مدار و سیستم ها، همواره برای روشن کردن دیزل ژنراتور و بازگرداندن جریان برق در مدار به یک سیستم اتوماتیک مثل تابلوهای برق چنج آور نیاز داریم. این تابلوها پس از قطع جریان برق شهری دیزل ژنراتور را به طور اتوماتیک یا دستی روشن می کنند و پس از تثبیت ولتاژ به کمک یک از کلیدهای کنتاکتور، کلید اتوماتیک، کلید دو طرفه یا چنج آور موتوردار جریان برق ژنراتور اضطراری را به مدار وارد می کنند.

ساخت تابلو برق دیزل ژنراتور برای تابلو چنج اور
آرین پرتو

ژنراتور اضطراری برق

مشخصات فنی و ظاهری تابلو برق چنج آور

تابلوهای برق چنج آور با توجه به آمپر دیزل و قطعاتی که داخل تابلو قرار می گیرند، دارای ابعاد گوناگونی می باشند؛ اما از نظر تجهیزات اصلی به کار رفته در ساخت آن ها و قطعات فنی دارای مشخصات فنی نسبتا یکسانی می باشند. شناخت مشخصات و خصوصیات فنی این تابلوها موجب می شود تا افراد بتوانند تابلو برق چنج آور متناسب با شبکه های ورودی جریان های برق سیستم خود را راحت تر و بهتر انتخاب کنند؛ چرا که تهیه ی تابلو مناسب با شبکه های ورودی جریان برق، همانند عملیات نصب و راه اندازی تابلوها امری ضروری می باشد. به همین منظور چند مورد از مشخصات فنی و کاربردی تابلوهای برق چنج آور را در این قسمت معرفی می کنیم:

 • ولتاژ نامی در این تابلوها برابر با 400 ولت می باشد.
 • ولتاژ کنترل ( فرمان) در این تابلوها اغلب بین 12 الی 220 ولت AC و DC تغییر می کند.
 • این تابلوها از درجه حفاظتی IP4X به خوبی برخوردارند و می توان از این تابلوها در درجه های بسیار بالای IP به راحتی استفاده کرد.
 • تابلوهای برق چنج آور همچنین دارای قابلیت نصب به صورت PLCمی باشند.
 • از جمله تجهیزات فنی و کاربردی تابلوهای چنج آور می توان به تجهیزات کلید زنی این تابلوها اشاره کرد. تجهیزاتی کلیدزنی برای مدار تابلوهای برق چنج آور گاهی به صورت دو کلید اتوماتیک یا دو کنتاکتور می باشد؛ اما در اغلب موارد برای رعایت مسائل ایمنی و صرفه های اقتصادی از یک کلید چنج آور موتوردار به منظور کلید زنی مدار این تابلوها استفاده می شود.
کلید اتو ماتیک چنج اور
آرین پرتو

کلید های چنج آور

همچنین در خصوص شناخت مشخصات ظاهری تابلو برق چنج اور  می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • در ساخت و تولید تابلوهای برق چنج آور از ورق هایی به اندازه 1/5 روبند خور استفاده می شود.
 • برای رنگ آمیزی این تابلوها از رنگ های کرم به شماره 7035 و سفید به شماره 7032 استفاده می شود و همواره قبل از رنگ آمیزی تابلوها، لازم است که به منظور چربی زدایی و فسفاته زدایی، تابلوها به روش اسید شویی شسته شوند.
 • همچنین لازم است که ضخامت رنگ در تمام بدنه ی تابلو و اجزای آن بین 70 الی 110 میکرون باشد.
 • تابلو برق های چنج آور در برابر رطوبت بسیار مقاوم عمل می کنند و بدنه ی عایقی در برابر رطوبت دارند؛ زیرا مونتاژ بدنه و فرآیند سوراخ کاری های مورد نیاز تابلو همواره قبل از رنگ آمیزی انجام می شوند و سپس با انجام عملیات دمونتاژ، رنگ آمیزی بدنه ی تابلوها انجام می شود و در نتیجه با این کار تابلوهای برق چنج آور در برابر رطوبت عایق شده و بسیار مقاوم عمل می کنند.
 • با توجه به آمپر دیزل ها و قطعاتی که داخل تابلوهای برق چنج آور قرار می گیرند، این تابلوها در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند و همچنین ابزار، تجهیزات و برند اجناس به کار رفته در ساخت این تابلوها می تواند به درخواست کاربر تغییر کند.

نکات مهم در خصوص طراحی و تهیه ی تابلو برق چنج آور

در کنار شناخت مشخصات فنی و ظاهری تابلو برق چنج آور، شناخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز و به کار رفته در این تابلوها، در زمینه ساخت و تولید تابلوهای برق چنج آور بسیار مهم و کاربردی می باشد؛ اما در کنار آموزش و یادگیری این اطلاعات داشتن مهارت و تخصص نیز در ساخت تابلوهای با کیفیت و مرغوب امری مهم و اجتناب ناپذیر می باشد. همچنین نکات مهم و ضروری فراوانی در زمینه ی طراحی تابلو برق چنج آور وجود دارد که از جمله این نکات می توان به تهیه یک نقشه سه خطی یا تک خطی و یک نقشه ی جانمایی تجهیزات، قبل از ساخت تابلو برق چنج آور اشاره کرد.

همچنین برای خرید و تهیه این تابلوها همواره بهترین گزینه مراجعه به شرکت های خدمات فروش لوازم الکترونیکی می باشد. شرکت های مختلفی در زمینه ی فروش، تعمیر و نگهداری انواع تابلو برق ها از جمله تابلو برق چنج آور فعالیت می کنند؛ اما همواره شرکت های معتبر، صاحب نشان و گواهینامه های استاندارد و همچنین با تجربه در لیست بهترین انتخاب های خرید کاربران قرار می گیرند؛ بنابراین اگر به دنبال یک خرید مطمئن و با ضمانت هستید، توصیه ما به شما شرکت گروه آرین پرتو می باشد. شما می توانید به نشانی اینترنتی www.arianparto.com شرکت آرین پرتو مراجعه کنید و تابلو برق های مورد نظر خود را با اطمینان اصل بودن کالاها خریداری کنید. همچنین این شرکت با سال ها تجربه در زمینه ی فروش، تعمیر و نگهداری انواع تابلوهای برق همواره آماده خدمات رسانی به شما می باشد.

تابلو برق چنج آورساخت انواع تابلو برق چنج اور

منابع:

https://www.squareoneinsurance.com/electrical-panel

https://www.thespruce.com/electrical-panel-load-center-1824958


آرین پرتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *