ضرورت تعمیر و نگهداری موتورخانه

شرکت آرین پرتو با سابقه ای 20 ساله در تعمیر نگهداری موتورخانه اعم از سیستم آبرسانی و پمپاژ و سیستم برق رسانی را دارد و دارای متخصص ترین افراد میباشد برای بستن قراردادهای بلند مدت و یا کوتاه مدت و در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری موتورخانه در اندازه های کوچک تا بزرگ میتوانید با شرکت در تماس باشید. به ادامه مقاله میپردازیم :

همانطور که می دانید موتورخانه ها معمولا در پایین ترین بخش و یا دورترین نقطه از ساختمان ها قرار می گیرند و لذا از جمله بخش های متروک و فراموش شده ی خانه ها و ساختمان ها به شمار می روند؛ اما این نکته غیر قابل انکار است که عدم رعایت تعمیر و نگهداری موتورخانه، می تواند خسارت های مالی و گاها صدمات جبران ناپذیر جانی را برای اهالی ساختمان به وجود آورد. بنابراین لازم است به این عضو مهم و حیاتی ساختمان همچون سایر بخش های اصلی توجه نمود و همواره با پیروی از جمله معروف “پیش گیری بهتر از درمان است”، در زمینه ی تعمیر و نگهداری موتورخانه ثابت قدم بود.

در واقع باید گفت که عدم رعایت تعمیر و نگهداری موتورخانه علاوه بر آنکه می تواند خسارت های هنگفتی را برای اهالی ساختمان به وجود آورد، می تواند آسایش آن ها را نیز بر هم بزند و گاها منجر به حوادث غیر مترقبه ای شود؛ بنابراین باید گفت که توجه دائم و همیشگی به موضوع تعمیر و نگهداری موتورخانه از جمله وظایف مدیران ساختمان و کارفرمایان بوده تا از این گونه عواقب و پیامدهای ناگوار جلوگیری به عمل آورد.

همانطور که گفته شد برای پیش گیری از حوادث و زیان های احتمالی لازم است که افراد همواره به تعمیر و نگهداری موتورخانه توجه نمایند؛ اما یک نکته ی بسیار مهم در این زمینه آن است که برای تعمیر و نگهداری موتورخانه همواره به یک تعمیرکار متخصص و با تجربه در این زمینه نیاز داریم تا تمامی مراحل فرآیند تعمیر و نگهداری موتورخانه را به درستی انجام و تکمیل نماییم.

همچنین در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه لازم می دانیم شما را با موضوعات مهمی همچون آشنایی مقدماتی با موتورخانه، چگونگی عملکرد موتورخانه ها و فرآیند بهینه سازی موتورخانه آشنا نماییم؛ چرا که شناخت این موضوعات می تواند گاها در موارد حساس از تعمیر و نگهداری موتورخانه به شما کمک نمایند، به همین منظور در ادامه ی مقاله ابتدا به این موضوعات خواهیم پرداخت و سپس ضمن معرفی مزایای تعمیر و نگهداری موتورخانه، به شرح کاملی از وظایف تعمیرکاران موتورخانه می پردازیم.

موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو

 

آشنایی مقدماتی با موتورخانه به منظور تعمیر و نگهداری موتورخانه

همانطور که گفته شد اگر چه موتورخانه ها در پایین ترین و یا دورترین نقطه از ساختمان ها قرار گرفته اند؛ اما تجربه نشان داده که عدم توجه به مسئله ی تعمیر و نگهداری موتورخانه می تواند عواقب مالی و حوادث ناخوشایندی را برای اهالی ساختمان ها به وجود آورد و لذا این نکته ضروری است که توجه به تعمیر و نگهداری موتورخانه نه تنها ساکنین ساختمان را از وضعیت تجهیزات و کارکرد موتورخانه آگاه می سازد بلکه می تواند در افزایش طول عمر قطعات و تجهیزات به کار رفته در سیستم موتورخانه نیز موثر واقع شود.

بنابراین به منظور درک بهتر حساسیت مسئله ی بسیار مهم تعمیر و نگهداری موتورخانه ترجیح دادیم، در همین ابتدای مقاله شما را با موتورخانه و چگونگی عملکرد آن آشنا نموده و همچنین روش هایی را در جهت بهینه سازی موتورخانه معرفی نماییم:

 • موتورخانه و چگونگی عملکرد آن: به فضای مشخصی از ساختمان ها که همواره تجهیزات تاسیساتی را در بر گرفته و لذا فرآیند کنترل و تعمیرات این تجهیزات را آسان می نمایند، موتورخانه گفته می شود. در واقع تمام وسایل و دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی در موتورخانه ها نگهداری می شوند.

هدف اصلی تجهیزات موجود در موتورخانه ها، همواره تهویه ی مطبوع هوا و گرمایش ساختمان می باشد و لذا انواع وسایل تبادل و توزیع گرما و سرما در موتورخانه ها قرار گرفته اند. همچنین با توجه به روش هایی که در انواع سیستم های تهویه و گرمایش در جهت تهویه و گرمایش ساختمان ها به کار گرفته می شود، همواره سیستم ها و تجهیزات متنوعی در این زمینه کاربرد دارند. در موتورخانه ها علاوه بر تجهیزات تهویه و گرمایش ابزار و سایلی حرارتی دیگری نیز همچون چیلرها، لوله های انتقال، دیگ ها و مشعل ها وجود دارد.

در خصوص آشنایی با چگونگی عملکرد موتورخانه ها همچنین می توانیم به بررسی عملکرد وسایل تبادل و توزیع گرما و سرما که همواره در موتورخانه ها قرار گرفته اند، بپردازیم:

 • وسایل تبادل و توزیع گرما و سرما: در خصوص کارکرد این سیستم باید بگوییم که در این قسمت با استفاده از عبور آب، بخار و یا هوا از شبکه های انتقال به وسایل و تجهیزات مربوط به توزیع گرما و سرما، فرآیند تهویه مطبوع محیط انجام می شود. همچنین فن کویل که همواره در این بخش کاربرد دارد، موجبات سرمایش در تابستان و گرمایش در زمستان را فراهم می سازد.

در خصوص کارکرد فن کویل باید گفت که همواره آب سرد و گرمی که توسط دستگاه ها و تجهیزات انرژی تولید شده است توسط پمپ و شبکه لوله کشی وارد فن کویل می شود و پس از عبور از کویل های پره دار به وسیله ی سیستم وزش اجباری هوا که روی کویل ها تعبیه شده، سرما و گرما به محیط منتقل می شود.

 فن زمینی کویل آرین پرتو

 • بهینه سازی موتورخانه: همواره در زمینه ی بهینه سازی موتورخانه دو نکته ی مهم و اولیه وجود دارد که لازم است کاربران قبل از هر اقدامی با این نکات آشنا باشند. توجه به نحوه ی طراحی موتورخانه، اولین نکته مهم و ضروری در بهینه سازی موتورخانه به شمار می رود؛ اما آنچه موجب تداوم و بقای موتورخانه ها می شود توجه به تعمیرات دوره ای و نکات مهم در زمینه ی نگهداری موتورخانه است، در واقع می توان گفت که تعمیر و نگهداری موتورخانه دومین نکته ی اصلی و اساسی در زمینه ی بهینه سازی موتورخانه ها محسوب می شود.

در خصوص نکات اولیه ی در زمینه ی بهینه سازی موتورخانه ها، همواره می توانید به تعمیرکاران و متخصصین در این زمینه مراجعه کنید و از آن ها راهنمایی بخواهید؛ اما قبل از آن به شما توصیه می کنیم سایر موارد در خصوص بهینه سازی موتورخانه را بشناسید و به این موارد نیز توجه داشته باشید:

 • تنظیم موتورخانه
 • نصب دمپر بارومتریک عایق‌کاری لوله و دیگ
 • نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند موتورخانه
 • رسوب زدایی و شستشوی دیگ
 • تطابق دیگ و مشعل در موتورخانه

بهینه سازی موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو

مزایای تعمیر و نگهداری موتورخانه

با توجه به آنکه تعمیر و نگهداری موتورخانه از جمله مهم ترین نکات در زمینه ی بهینه سازی موتورخانه ها به شمار می رود و هر گونه اقدام در جهت تعمیر و نگهداری موتورخانه و اجزای تشکیل دهنده ی آن امری ضروری و حیاتی است، لازم دانستیم با معرفی مزایای این امر مهم شما را بیشتر با حساسیت این مسئله آشنا نماییم و به همین منظور در این قسمت از مقاله به تشریح چند مورد از مزایای مهم و کاربردی در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه می پردازیم:

 • تعمیر و نگهداری موتورخانه به روش صحیح، موجب افزایش طول عمر و تداوم تاسیسات موتورخانه می شود: همانطور که قبلا هم گفته شد تعمیر و نگهداری موتورخانه در تداوم و بقای تاسیسات ساختمان بسیار موثر عمل می کند؛ اما این اتفاق چگونه انجام می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تعمیرات دوره ای و یا سرویس های مدت دار موتورخانه و تاسیسات موجود در آن موجب می شود تا ساکنین به طور مرتب از اوضاع تجهیزات موجود در موتورخانه آگاه شوند و لذا در صورت مشاهده ی هر گونه ایراد و نقص به سرعت به رفع آن بپردازند؛ بنابراین با چنین روشی قطعات موتورخانه مرتبا بازررسی شده و در صورت نیاز تعمیر می شوند و در نتیجه قطعه ی خرابی در سیستم موتور خانه باقی نمی ماند و عملکرد آن را مختل نمی سازد.

در آخر می توان گفت با سرکشی ها و بازرسی های مداوم نه تنها نواقص احتمالی قطعات رفع می شود بلکه در صورت نیاز قطعات کهنه و قدیمی با قطعات جدیدتر تعویض شده و موجبات طول عمر تاسیسات ساختمان را فراهم می سازند.

 • نگهداری صحیح موتورخانه منجر به افزایش رفاه ساکنین و ارتقاء کیفیت زندگی آن ها می شود: قطعا عملکرد نادرست موتورخانه می تواند بر زندگی روزمره ی ساکنین ساختمان اثر گذاشته و رفاه آن ها را برهم زند؛ چرا که مهم ترین هدف موتورخانه و تاسیسات آن فراهم سازی تهویه ی مطبوع محیط و ایجاد دمای معتدل در فصول مختلف سال می باشد. بنابراین در صورت بروز هر گونه نقص در سیستم تاسیسات ساختمان آسایش اهالی ساختمان مختل شده و نارضایتی آن ها را در پی خواهد داشت.

بنابراین توجه به موتورخانه و تاسیسات موجود در ساختمان ها، یک نکته ی مهم در خصوص خرید یا اجاره ی خانه ها محسوب می شود و لذا بر این اساس می توان گفت که سلامت سیستم موتورخانه ها و تاسیسات موجود در آن ها بر قیمت ساختمان های مختلف می تواند بسیار موثر واقع شود. در نتیجه می توان گفت توجه به تعمیر و نگهداری موتورخانه علاوه بر آنکه رفاه حال ساکنین ساختمان را افزایش می دهد، قیمت ساختمان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

 • سلامت تاسیسات ساختمان نشان دهنده مدیریت صحیح مدیران ساختمان می باشد: شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد؛ اما باید بگوییم که حقیقتی است غیر قابل انکار است؛ چرا که توجه به تاسیسات ساختمانی و تعمیر و نگهداری موتورخانه به شکل صحیح و کاملا اصولی همواره از آگاهی و مسئولیت پذیری مدیران ساختمان و اتحاد ساکنین آن نشات می گیرد.

مدیرانی که همواره بر و تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات آن تاکید دارند، در واقع به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی خود و ساکنین ساختمان می باشند؛ چرا که آن ها می دانند هر گونه اختلال کوچک هم در سیستم تاسیسات ساختمان می تواند آسایش تمام اهالی ساختمان را برهم بزند و زندگی روزمره ی آن ها را مختل سازد. به عنوان مثال ایجاد هر گونه نقص در یکی از مشعل های موتورخانه، می تواند بر گرمای آب مصرفی ساختمان تاثیر گذاشته و فعالیت های مختلفی همچون شست و شو، استحمام، تهیه ی غذا و آشپزی ساکنین را مختل سازد و همچنین بر عملکرد سیستم گرمایش در فصل زمستان تاثیر بگذارد.

مشعل موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو

هزینه های تعمیر و نگهداری موتورخانه

هزینه های موجود در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه همواره توسط کارشناسان متخصص در این زمینه بررسی می شوند، همچنین شرکت ها و تعمیرکاران تاسیساتی پس از بررسی مشکلات و نواقص موجود در موتورخانه مجموع هزینه های تعمیر را برآورد کرده و به کاربران اعلام می کنند که لازم به ذکر است تمام هزینه های برآورد شده، مطابق با قیمت های مشخص شده توسط صنوف مرتبط می باشند و همچنین این هزینه ها تا پایان فرآیند تعمیر و نگهداری موتورخانه توسط تعمیرکاران، تغییر نمی کنند.

در خصوص برآورد هزینه های تعمیر و نگهداری موتورخانه علاوه بر قیمت های مشخص شده توسط کارشناسان، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر تمام این هزینه ها تاثیر می گذارند، بنابراین در زمینه ی بررسی هزینه های تعمیر و نگهداری موتورخانه، ذکر این عوامل خالی از لطف نخواهد بود:

 • حجم موتورخانه: در واقع منظور از حجم موتورخانه تعداد تجهیزات و سیستم های تاسیساتی موجود در موتورخانه می باشد که لازم به ذکر است هر چه تعداد این تجهیزات بیشتر باشد، به طبع آن هزینه ی تعمیر و نگهداری از موتورخانه نیز افزایش خواهد یافت.
 • قدمت موتورخانه: هر چه عمر و کارکرد موتورخانه و تجهیزات موجود در آن بیشتر باشد، هزینه های تعمیر و تعویض قطعات قدیمی افزایش یافته و لذا مجموع هزینه های نگهداری از موتورخانه زیاد خواهد شد.
 • نگهداری های گذشته: منظور از نگهداری های گذشته توجه مدیران و ساکنین قبلی ساختمان به مسئله ی تعمیر و نگهداری موتورخانه می باشد؛ چرا که هر چه آن ها توجه بیشتری در رابطه با این مسئله از خود نشان داده باشند، به همان میزان هزینه های تعمیر و نگهداری در آینده کاهش خواهد یافت.
 • تعمیرات و سرویس های دوره ای: براساس نیاز ساختمان ها و با راهنمایی کارشناسان و تعمیرکاران موتورخانه، می توان یک جدول زمانی در خصوص تعمیرات و سرویس های دوره ای موتورخانه مشخص نمود تا به صورت ماهانه یا هفتگی نیازهای موتورخانه بررسی شده و مشکلات آن رفع شود. بنابراین با این روش علاوه بر آنکه می توان از نیروهای متخصص در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه کمک گرفت، بسیاری از هزینه ها را نیز می توان کاهش داد؛ اما بررسی این هزینه های دوره ای، همواره به تعداد نیروهای لازم برای این کار بستگی دارد.

همچنین در خصوص بررسی هزینه های تعمیر و نگهداری عوامل دیگری همچون بازرسی موتورخانه توسط کارشناسان و تعمیرکاران از نزدیک نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو

ضرورت مراجعه به تعمیرکار متخصص در خصوص تعمیر و نگهداری موتورخانه

تعمیر موتورخانه از جمله مهم ترین تعمیرات ساختمان ها به شمار می رود و در صورتی که از تعمیرکاران غیر حرفه ای و بی تجربه در این زمینه استفاده شود، هزینه های بی شماری را برای کاربران و کارفرمایان به دنبال خواهد داشت. به همین منظور به شما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به هر گونه تعمیر و نگهداری از موتورخانه ی ساختمان های خود، از تعمیرکاران متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا علاوه بر تعمیر تخصصی و اصولی بخش های مختلف موتورخانه، در زمان و هزینه های خود نیز صرفه جویی نمایید.

شاید اکنون بپرسید که چه تفاوتی میان تعمیرکاران حرفه ای باتجربه و تعمیرکاران غیر حرفه ای کم تجربه وجود دارد؟ در پاسخ به سوال شما باید بگوییم که تعمیرکاران حرفه ای عموما افرادی هستند که سال ها در زمینه ی تعمیرات تاسیسات مختلف فعالیت داشته و لذا فوت و فن کار را با تجربه و مهارت های عملی فرا گرفته اند و از ترفندهای خاصی در جهت تعمیر تاسیسات و موتورخانه ی ساختمان استفاده می کنند که از جمله مهم ترین این ترفندها استفاده از چک لیست ها می باشد.

تعمیرکاران حرفه ای معمولا چک لیست هایی دارند که مطابق با آن بخش های مختلف موتورخانه را بررسی می کنند و لذا با استفاده از این چک لیست ها اجازه نمی دهند که هیچ کدام از موارد لازم در زمینه ی تعمیر و سرویس دوره ای موتورخانه از قلم بیافتد یا فراموش شود. همچنین با بررسی چک لیست ها می توانند تغییرات ایجاد شده در دوره های مختلف تعمیرات موتورخانه را بررسی و ایرادات آن ها رفع نمایند. به منظور آشنایی با چک لیست تعمیرکاران حرفه ای، می توانید موارد زیر را مطالعه کنید:

 • تعمیر و سرویس پمپ شوفاژ
 • تعمیر و سرویس مشعل های موتورخانه
 • تعمیر دیگ فولادی و دیگ آبگرم
 • تعویض لوله آتش خوار دیگ بخار و دیگ آبگرم
 • سیم پیچی و تراشکاری پمپ سیرکولیشن شوفاژ
 • نصب اینورتر برای پمپ ‌های سه فاز
 • تعمیر دیگ شوفاژ و تعویض پره دیگ چدنی شوفاژ
 • اجرای موتور خانه، تعمیرات و نگهداری موتور خانه
 • تعمیر موتور خانه، نصب شوفاژ، چیلر تراکمی و نگهداری استخر
 • تعمیر پمپ آب (پمپ فشار آب ساختمان، پمپ پنتاک و پمپ چینی)
 • تعمیر تابلو برق موتور خانه و تاسیسات مرکزی (کنتاکتور و بی متال و کنترل فاز و سایر تابلو برق ها)
 • نصب و راه اندازی موتور خانه، تاسیسات ساختمان و لوله کشی آب و فاضلاب
 • تعویض کوپلینگ پمپ شوفاژ (کوپلینگ زنجیری پمپ شوفاژ و کوپلینگ لاستیکی پمپ) و پمپ آبرسانی

علاوه بر چک لیست ها، تعمیرکاران حرفه ای با بررسی بخش های مختلفی از تاسیسات موتورخانه و قدم زدن در محیط آن و گوش دادن به صداهای موجود در موتورخانه، بسیاری از ایرادات را مشخص کرده و به رفع آن ها می پردازند. همچنین با بررسی گیج ها، سنسورهای دما و فشار، دمای تجهیزات و تاسیسات را بررسی کرده و در صورتی که دما خارج از محدوده ی نرمال باشد به بررسی علت و رفع آن خواهند پرداخت.

مطابق با چک لیست ها تعمیرکاران تمامی تابلو برق را با آمپر متر بررسی می کنند تا از میزان بار آن ها در محدوده های نرمال و مشخص شده اطمینان حاصل نمایند و لذا در صورتی که با یک سیم داغ و یا سیمی با دمای نامتعارف مواجه شوند، مشکلات مربوط به اتصالات را بررسی نموده و آن ها را رفع می نمایند.

تعمیرکاران حرفه ای همواره منابع انبساط باز ساختمان ها را که عموما در پشت بام قرار می گیرند، بررسی می کنند تا با توجه به عملکرد آن ها مشکلات و ایرادات موتورخانه را پیدا کنند و در آخر باید گفت که تعمیرکاران حرفه ای تمام قسمت های موتورخانه همچون برج های خنک کن هواساز و فن ها، ژنراتور، فیلتر های شنی استخر و سایر تجهیزات موتورخانه را بررسی نموده و در صورت هر گونه نقص در این تجهیزات به سرعت اقدام به تعمیر و سرویس آن ها می نمایند.

تعمیرکار حرفه ای موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو

تعمیر و نگهداری موتورخانه همراه با گروه متخصص و با تجربه ی آرین پرتو

همانطور که گفته شد برای تعمیر و نگهداری موتورخانه همواره به یک تعمیرکار حرفه ای، مسلط و با تجربه نیاز دارید. یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه کسی است که بتواند علاوه بر تعمیر تخصصی و اصولی بخش های مختلف موتورخانه ی شما، از مواد و قطعات با کیفیت در جهت تعمیر و تعویض قطعات و تجهیزات مختلف تاسیسات موتورخانه ی شما نیز استفاده کند. به همین منظور یک توصیه مهم و کاربردی برای شما داریم تا بتوانید در اسرع وقت و با کمترین هزینه به تعمیرات موتورخانه ی خود پرداخته و از قطعات اصل و با کیفیت در جهت تعمیر و تعویض تجهیزات مختلف موتورخانه ها بهره ببرید.

پیشنهاد ما به شما در زمینه ی تعمیر و نگهداری موتورخانه، مراجعه به سایت اینترنتی گروه آرین پرتو می باشد؛ چرا که این گروه با تجربه همواره با کادری مجرب از بهترین تعمیرکاران حرفه ای و متخصص می توانند به شما در زمینه ی تعمیر و نگهداری موتورخانه کمک نمایند و لذا با کاربرد قطعات با کیفیت و دارای ضمانت، تعمیرات تجهیزات موتورخانه ی شما را به شکل کاملا تخصصی و اصولی به انجام رسانند.

همچنین این گروه به منظور دسترسی آسان شما به خدمات متنوع خود در زمینه ی تعمیر و نگهداری تاسیسات مختلف، سایت اینترنتی را به نشانی www.arianparto.com راه اندازی نموده اند تا شما به راحتی و در کمترین زمان در خصوص تعمیرات و نگهداری تاسیسات مختلف ساختمانی با کارشناسان و مشاورین آن ها ارتباط گرفته و پس از بررسی مشکلات شما تعمیرکار متخصص و حرفه ای به منظور تعمیر و سرویس تاسیسات ساختمانی، به سرعت به محل شما اعزام شود.

تعمیر و نگهداری موتورخانه تعمیر نگهداری موتور خانه آرین پرتو