تابلو برق صنعتی

تابلو برق

تابلو برق صنعتی

 تابلو برق صنعتی عبارت است از محفظه‌ای که کلیه تجهیزات الکتریکال از قبیل کلیه کلید های اتوماتیک – مینیاتوری- کنتاکتورها- ترمینال ها و لوازم اندازه گیری و نمایشگر ها مثل نمایشگر ولتاژ- جریان- فرکانس و کسینوس فی درون آن نصب شده اند و طبق نوشته نقشه  از قبل تعیین شده سیم کشی و مونتاژ انجام می شود.

تابلو برق

 تابلو برق ها از نظر استانداردهای بین المللی و درجه بندی حفاظت آی پی و کارایی به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که به آنها اشاره خواهیم کرد به  طور کلی در ساخت و طراحی تابلو برق ها چندین مورد مهم وجود دارد که در ابتدای کار باید در نظر گرفت که آنها را به طور اختصار اشاره می‌کنیم.

 1-استانداردهای مربوط به تابلو برق های : مانند درجه حفاظت تابلو آی پی و درجه بندی جدا سازی محفظه ها و مقابله با عوامل جوی

2-پارامترهای مهم و تخصصی در مورد تابلوهای برق : مانند مقادیر ولتاژ جریان نامی مقاومت و غیره

3-آشنایی با نحوه عملکرد تجهیزات و نحوه انتخاب صحیح آنها طبق آمپر و ولتاژ مناسب

4- آشنایی با تاسیسات الکتریکی و نحوه محاسبه آنها جهت عملکرد بهتر

5- آشنایی با طراحی مدارهای قدرت و فرمان تجهیزات از قبیل کنتاکتور ها و رله ها

6- آشنایی با مراحل مونتاژ و چیدمان و نصب تجهیزات مونتاژ شده و سیم کشی در آن ها

 

 

پیشنهاد ما به شما مقاله ساخت تابلو برق است.

 

انواع تابلوهای برق از نظر ولتاژ

 تابلوهای برق از نظر ولتاژ به سه دسته تقسیم بندی می شوند

1-تابلوهای برق ولتاژ پایین که با LV نمایش میدهند

2- تابلوهای برق ولتاژ متوسط که به MV معروف هستند

3- تابلو های برق ولتاژ بالا که با علامت HV یا همان های ولتاژ معرفی میشوند.

که ما آنها را به طور مختصر توضیح می دهیم و با نحوه هرکدام آشنا می شویم.

تابلو برق

1-تابلو برق های های ولتاژ پایین:

ولتاژ این نوع تابلو ها معمولاً زیر ۱۰۰۰ ولت می باشند و استفاده عمومی تری در صنعت و ساختمان را دارند.

2-تابلو برق های ولتاژ متوسط :

  این نوع تابلوها از ۱۰۰۰ تا  ۳۶۰۰۰ ولت   توانایی    برق دهی به سیستم را دارند.

3-تابلو برق های ولتاژ بالا یا های ولتاژ:

این تابلو ها توانایی تولید برق از ۳۶ هزار تا ۶۳ هزار ولت را دارند که معمولاً پست های برق فشار قوی می باشند.

 هر کدام از این سه نوع تابلو از نظراستراکچر و ولتاژ و جریانی که و استفاده می کنند دسته بندی های مختلفی را دارند که در قسمت پایین به توضیح انواع تابلوهای فشار ضعیف و کاربرد آنها که بیشترین استفاده را در سیستم ساختمانی و صنعتی را دارا هستند می پردازیم.

1-تابلوهای توزیع ساختمانی: که جهت توزیع جریان در یک واحد ساختمانی استفاده می شوند

2-تابلوهای توزیع صنعتی: که جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی استفاده می شود.

3-تابلوهای بانک خازنی که جهت اصلاح ضریب توان و کم کردن بار سلفی مدار و همچنین کم کردن هزینه قبوض برق در یک سیستم ساختمانی و صنعتی کاربرد بسزایی را دارند.

4- تابلوهای کنترل صنعتی و اتوماسیون یا همان تابلوهای پی ال سی جهت کنترل فرایند سیستم های صنعتی که کاربردهای زیادی را دارند.

5-تابلوهای  مارشا لینک که ارتباط بین تابلوهای برق اصلی و  سیستم کنترل مرکزی را فراهم می کند.

6-تابلوهای  چنج آور که عمل سوئیچ کردن برق بین سیستم برق شهری و دیزل ژنراتور را انجام می دهند.

 تابلوهای برق داخل ساختمان

 تابلوهای برق داخل ساختمان به سه دسته بندی تقسیم می‌شوند:

1-تابلو برقهای تقسیم واحد

2-تابلو برقهای عمومی

3-تابلوهای اصلی ساختمان یا همان کنتور برق اصلی

 حال  این نوع تابلو ها را را به طور مختصر توضیح می دهیم.

تابلو برق

1-تابلوهای تقسیم واحد:

این تابلوها  کلیه سیستم روشنایی و پریزهای هر واحد را تغذیه می‌کنند این تابلوها جایگزین جعبه تقسیم در ساختمان های قدیمی شده اند و در این روش سیم کشی سامانه‌های جریان ضعیف تغذیه روشنایی و پریزهای برق کاملا از هم جدا هستند و برای آنها کلیدهای مینیاتوری از نوع B و C مجزا تعبیه شده است که در صورت اتصالی یا خطایی در سیستم تنها کلید مینیاتوری همان بخش عمل کند.

این تابلوهای معمولاً در ورودی ساختمان یا اشپزخانه نصب می شوند محل قرارگیری این تابلوها را می توان در نقشه پریزهای ساختمان مشاهده کرد که با نماد DP نمایش می دهند.

2-تابلوهای برق عمومی:

به  تابلو برقهای گفته میشود که برق مکان های عمومی یک ساختمان که همه ساکنان به آن دسترسی دارند مانند راه پله- پارکینگ-پشت بام و حیاط را فراهم می کند. این تابلو که باید برای همه در دسترس باشد معمولاً در حیاط نصب می‌شود و در نقشه این تابلو را با GP نمایش می‌دهند سیستمهای آنتن مرکزی- آیفون-  اعلام حریق و آسانسور نیز از این تابلو تغذیه می کنند.

3-تابلو برق اصلی یا همان کنتور برق ساختمان:

تابلو های اصلی تابلو یا تابلو برق کنتور تابلو برقی است که برق کلیه واحدها و فضاهای مشترک ساختمان را تامین می‌کند و در ورودی ساختمان قرار می‌گیرد.

 این تابلو در نقشه با MDP نمایش می‌دهند کابل اصلی معمولا از سمت پایین وارد کلید فیوز اصلی این تابلو که از  نوع قابل قطع زیر بار است می شود.

تابلوهای برق صنعتی :

تابلو برقها با هدف کنترل جریان برق و همچنین کاهش مصرف انرژی در انواع مختلف تولید و استفاده می شوند. تابلوهای برق صنعتی از جمله تابلوبرق هایی است که به منظور کنترل جریان برق صنعتی کاربرد فراوانی دارد. این تابلو برق در انواع گوناگون تولید شده و با نصب در محیط های مختلف کارخانه ها و کارگاه های صنعتی با کنترل مصرف جریان برق از بروز مشکلات گوناگون و حوادث غیر مترقبه جلوگیری می کند.

تابلوهای برق صنعتی یک فضای فلزی و بسته می باشد که پس از نصب در محیط کارخانه ها یا کارگاه های صنعتی، تجهیزات الکتریکی همچون کلیدها، قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر(ولتاژ، جریان، فرکانس و…) در داخل این تابلو برقها قرار می گیرند.

در زمینه ی معرفی تابلوهای برق صنعتی لازم است بگوییم که بسته بودن فضای فلزی این تابلو ها الزامی نیست؛ اما به منظور پیش گیری از مشکلاتی که ممکن است در اثر نصب نادرست تجهیزات ایجاد شوند و حوادث خطر آفرینی به دنبال داشته باشند، این تابلو ها به صورت یک فضای بسته ساخته می شوند.

تابلوهای برق صنعتی به لحاظ ظاهری، محل نصب، سطح ولتاژ و درجه حفاظتی به انواع مختلفی دسته بندی شده و در صنایع گوناگون به کار برده می شود. بنابراین برای استفاده از این تابلو برق بهتر است در ابتدا با انواع و کاربردهای مصرفی آن آشنا شد، به همین منظور در ادامه مقاله ضمن معرفی انواع تابلو صنعتی، کاربرد این تابلو برق را در صنایع گوناگون بررسی خواهیم کرد.

تابلو برق صنعتی

دسته بندی تابلوهای برق صنعتی از نظر ابعاد و ساختار ظاهری

تابلو برقهای صنعتی از نظر ابعاد و شکل ظاهری که دارند، عموما به سه دسته تقسیم بندی می شوند. تابلو برق صنعتی

 1. Metal Enclosed
 2. Metal clad
 3. compartment type

سه دسته مهم و اصلی تابلوهای برق صنعتی به شمار می آیند که از نظر شکل ظاهری و ابعاد با یکدیگر متفاوت می باشند.

 • تابلو برقهای Metal Enclosed: این دسته از تابلو برقها به شکل محفظه فلزی تمام بسته می باشند که کلیه ی تجهیزات الکتریکی از جمله کلیدها، ترانس های جریان و ولتاژ، لوازم اندازه‌ گیری، شینه ها و سایر تجهیزات الکترونیکی داخل این تابلو برق ها نصب می شود. همچنین لازم به ذکر است که این تابلو ها عموما به دو دسته تقسیم می شوند.
 • تابلو برق Metal Clad: در واقع این دسته از تابلو برق های صنعتی نوعی از تابلوهای برق  Metal Enclosed محسوب می شوند که از نظر شکل ساختاری با یکدیگر تمایزاتی دارند. محفظه های مختلف در این تابلو برق صنعتی برخلاف سایر تابلو برق ها به صورت جداگانه از یکدیگر قرار می گیرند تا در صورت به وجود آمدن هر گونه خطا و آسیب در یک محفظه، به سایر محفظه ها آسیب یا خسارتی وارد نشود.

همچنین لازم به ذکر است که این تابلو برق ها به چهار بخش محفظه باسبار، محفظه سر کابل، محفظه کنترل و محفظه کلید تقسیم بندی می شوند.

 • تابلو برق compartment type: این دسته از تابلو برقها نیز نوع دیگری از تابلو های Metal Enclosed به شمار می روند و محفظه های این تابلوها برخلاف تابلوهای Metal Clad از یکدیگر جدا نیستند.

دسته بندی تابلو برقهای صنعتی بر اساس نصب در محیط های مختلف

همانطور که گفته شد تابلو برق صنعتی عموما در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی به منظور کنترل مصرف جریان برق و ایمن سازی های لازم در صنعت به کار برده می شوند؛ اما در خصوص طراحی، تولید و بهره برداری تابلو برق صنعتی همواره لازم است به شرایط محیطی جهت نصب و بهره برداری تابلوها و همچنین شرایط حفاظتی توجه کرد. به همین منظور کارشناسان و تکنسین های متخصص در این زمینه تابلو برق های صنعتی را به لحاظ نصب در محیط و همچنین چگونگی نصب تابلوها به انواع مختلفی دسته بندی کرده اند.

در ابتدا لازم است دسته بندی تابلو برق صنعتی از نظر محل نصب را بررسی کنیم:

 • نصب داخلی(Indoo): به عنوان مثال نصب تابلو برق صنعتی در سوله یا داخل سالن و محیط کارخانه و کارگاه های صنعتی انجام شود.
 • نصب در فضای باز (Outdoor): در این حالت نصب تابلو برق ها در خارج از سوله یا سالن های کارخانجات و کارگاه های صنعتی انجام می شود.

نصب تابلو برق صنعتی در فضای باز C:\Users\NovinPardaz\Desktop\تتتت

همچنین تابلو برق صنعتی را می توان براساس چگونگی نصب در محیط های مختلف دسته بندی کرد و به طور کلی باید گفت که تابلوها از نظر چگونگی نصب در محیط به سه دسته ی تابلوهای ایستاده ثابت (فیکس)، تابلوهای ایستاده کشویی و تابلوهای دیواری تقسیم بندی می شوند و هر یک دارای انواع مختلفی می باشند که در این قسمت از مقاله به معرفی آن ها پرداخته ایم.

 • تابلوهای ایستاده چند منظوره: این تابلوهای چند منظوره به صورت ایستاده در محیط قرار می گیرند و می توان داخل آن ها تجهیزات کنترل – قدرت – پنوماتیکی را نصب کرد.
 • تابلوهای دیواری: این تابلوها به دو دسته ی توکار و روکار تقسیم بندی می شوند و عموما بر روی دیوار قابل نصب می باشند.
 • تابلوهای کنترل موتور: این تابلوها در دسته بندی تابلوهای کشویی قرار گرفته اند و معمولا برای کنترل موتورها کاربرد دارند. همچنین مزیت کشویی بودن تابلوهای کنترل موتور، موجب شده تا این تابلوها در دسته ی تابلو برق های گران قیمت قرار گیرند.
 • تابلوهای مرکز قدرت: این تابلوها عموما برای تغذیه ی تابلوهای کنترل موتور ساخته شده اند و می توانند پس از نصب بر روی یک تابلو برق صنعتی چندین تابلو برق کنترل موتور را تغذیه کنند. همچنین کلیدهای این دسته از تابلو برق های صنعتی از نوع هوایی می باشد.
 • تابلوهای مدولار: این تابلوها از جمله مدل های پیشرفته ی تابلوهای فیکس ایستاده به شمار می روند که در این تابلوها هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب می شود. همچنین فیدرهای بالایی و پایینی به وسیله ی یک صفحه فلزی از یکدیگر جدا می شوند و عموما این تابلوها از نظر دسترسی به سر کابل به دو نوع دسترسی از پشت و دسترسی از جلو تقسیم بندی می شوند.

انواع تابلو برق های صنعتی

دسته بندی تابلو برق صنعتی براساس سطح ولتاژ

برای دسته بندی تابلو برق صنعتی براساس سطح ولتاژ یا جریان برق، عموما دو حالت کلی فشار ضعیف و فشار متوسط را داریم و بر این اساس تابلو برق صنعتی از نظر سطح ولتاژ به دو دسته تقسیم بندی شده اند.

 • تابلوبرق های فشار ضعیف: سطح ولتاژ تابلوهای فشار ضعیف کمتر از 100 ولت می باشد و این تابلوها با داشتن چندین کلید قطع و اتصال جریان برق، می توانند مصرف برق سیستم را کنترل و مدیریت کنند. همچنین این تابلوهای برق ها دارای تجهیزات مختلفی همچون تجهیزات کنترلی، اندازه گیری، نشانگر، حفاظتی، تنظیم کننده و … می باشند. ولتاژ نامی این دسته از تابلوهای برق صنعتی معمولا تا V 690 و ولتاژ سرویس آن ها تا V400 تغییر می کند. این تابلوها معمولا در دو نوع تابلوهای ایستاده ثابت و ایستاده کشویی ساخته می شوند.
 • تابلوهای فشار متوسط: این تابلوها معمولا در سطح ولتاژ 1000 الی 36000 ولت قرار دارند و در دو نوع تابلوهای فشار متوسط ثابت و تابلوهای فشار متوسط کشویی ساخته می شوند. همچنین اجزای اصلی این تابلوها شامل بخش های مختلفی از جمله بدنه، کلید( دژنکتور) و یا کنتاکتور فشار متوسط، رله، ترانسفورماتورهای ولتاژ و جریان، لوازم اندازه گیری و تجهیزات کنترلی می شود.

دسته بندی تابلو برق صنعتی از نظر درجه بندی حفاظتی IP

همانطور که گفته شد معمولا به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی و پیشامدهای ناگهانی تابلوهای برق صنعتی به صورت یک فضای بسته فلزی ساخته شده و کاربرد دارند. در واقع به منظور جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و آب به داخل تابلو برقهای صنعتی، این تابلوهای برق ها به صورت فضای بسته تولید می شوند؛ اما لازم به ذکر است که بگوییم این تابلو ها براساس یک معیار آزمایش شده از نظر بسته بودن فضا، دسته بندی یا درجه بندی می شوند.

کارشناسان و تولیدکنندگان تابلو با استفاده از پارامتر IP یک درجه حفاظتی برای انواع تابلو های برق صنعتی معرفی کرده اند و این تابلوها را براساس این درجه بندی به دو دسته ی مهم و اصلی تقسیم بندی می کنند. همچنین پس تعیین و اندازه گیری درجه حفاظتی تابلوهای برق، تابلوها مجددا در آزمایشگاه ها و با استفاده از امکانات مجهز آزمایش می کنند و در صورت تایید درجه حفاظتی تابلوها، گواهینامه یا نشان استاندارد برای تابلوهای برق صنعتی صادر می شود.

تابلو صنعتی از نظر درجه حفاظتی IP به دو دسته ی کلی تقسیم بندی می شوند که تابلو برقهای ضد انفجار و تابلو برقهای معمولی با دو درجه متفاوت این دسته بندی از تابلو های برق صنعتی را تشکیل می دهند. تابلو برق های ضد انفجار با درجه IP68 در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار های انفجارزا مانند گاز ایمن می باشند و تابلو برقهای معمولی دارای درجه بندی IP00 هستند.

تابلو برق صنعتی در محیط کارخانه C:\Users\NovinPardaz\Desktop\تابلو (1) - Copy

کابرد تابلو برق صنعتی

همانطور که گفتیم تابلوبرق صنعتی از نظر ساختار، درجه حفاظتی، محل نصب و چگونگی نصب در محیط های گوناگون به مدل های مختلفی تقسیم بندی می شود و تابلو برق ها از نظر ظاهر و سایر تجهیزات ساختاری با یکدیگر تمایزاتی داشتند؛ اما با وجود تمام این تمایزات، هدف اصلی در استفاده ی این تابلوها همواره کنترل مصرف جریان برق، بهبود مصرف بهینه و ایجاد شرایط حفاظتی ایمن بود.

در واقع کارخانجات و کارگاه های صنعتی بزرگ و کوچک که برق مصرفی آن ها از نوع برق صنعتی می باشد، عموما باید از روش ها و تکنیک هایی برای کنترل مصرف برق در صنایع خود استفاده کنند و این روش ها باید به گونه ای به کار برده شوند که شرایط حفاظتی محیی را نیز در نظر داشته باشند؛ بنابراین استفاده از تابلوهای برق صنعتی می تواند راهکار خوبی برای حل این موضوع باشد؛ چرا که تابلوبرق صنعتی با درجه حفاظتی آزمایش شده و ایمن شده علاوه بر افزایش ایمنی محیط، مصرف جریان برق را با استفاده از تجهیزات گوناگون در سطح مطلوب و بهینه کنترل می کند.

قطعات مختلف تابلوبرق صنعتی C:\Users\NovinPardaz\Desktop\قطعالت

خرید، تعمیر و نگهداری تابلوبرق صنعتی

در زمینه ی خرید، تعمیر و نگهداری تابلوبرق صنعتی می توانید به فروشگاه های لوازم الکترونیکی مراجعه کنید یا از کارشناسان در این زمینه کمک بگیرید؛ اما اگر به دنبال یک شرکت خدماتی معتبر در زمینه ی خرید و نگهداری تابلوهای برق صنعتی هستید، به شما توصیه می کنیم به شرکت گروه آرین پرتو به نشانی اینترنتی www.arianparto.com مراجعه کنید. این شرکت با ارائه خدمات گوناگون در زمینه ی الکترونیک و با سابقه ی طولانی در زمینه ی فروش و تعمیر انواع تابلوهای برق صنعتی می تواند بهترین و کاربردی ترین گزینه ی انتخابی برای شما باشد.

 

منابع:

www.elearnpars.org

http://en.m.wikipedia.org

misterspark

wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.